Dbajcie o swoje dzieci. Alkohol w ciąży może je zabić lub trwale okaleczyć!

  • 7.06.2017, 14:51 (aktualizacja 09.09.2017 09:22)
  • Lilii Wilczyńska
Dbajcie o swoje dzieci. Alkohol w ciąży może je zabić lub trwale okaleczyć!
Co trzecia ankietowana kobieta piła alkohol w czasie ciąży. O ile wypicie lampki wina, piwa czy innego alkoholu nawet w nieznacznych ilościach nie koniecznie zaszkodzi matce, dla dziecka skutki mogą być tragiczne. Śmierć niewinnego dziecka, niedorozwój, wady w układzie nerwowym, budowie twarzy czy mózgu - to tylko niektóre ze skutków. Dlatego nie ma usprawiedliwienia nawet dla przysłowiowego "łyka" alkoholu spożywanego przez kobietę w ciąży.

To, że o dziecko powinno się dbać zawsze, nawet jak jest w łonie matki wydaje się oczywiste. Niestety tylko wydaje, bowiem co trzecia kobieta w ciąży nie stosuje się do tej ważnej zasady. Dbanie o dziecko to również unikanie papierosów, alkoholu czy innych używek. I tutaj nie ma taryfy ulgowej. Nawet niewielka ilość, która dla matki jest nieznacząca, dla maleńkiego płodu może mieć olbrzymie, niestety negatywne skutki.

"Skutki mogą bardzo poważne. Najpoważniejszym to śmierć dziecka. Alkohol nawet u dorosłego może spowodować śmierć, a co dopiero u takiego malutkiego dziecka. Dzieciątko, które ma 8 tygodni mierzy zaledwie 3 cm, a gdy pije jego mama, ono niestety też.  Jeżeli dziecko przeżyje, skutki mogą być poważne. Przede wszystkim może nastąpić uszkodzenie mózgu." - powiedziała dr Grażyna Rymaszewska z Fundacji "Trzeźwość".

 

Jednym z takich zaburzeń wywołanych spożywaniem alkoholu w ciąży jest tzw. FAS czyli Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu. Niski wzrost, niedobór wagi, mały obwód głowy, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu, wady serca, płuc, przewodu pokarmowego, nerek, mięśni, oczu, uszu czy innych narządów. To potencjalne zaburzenia, które mogą powstać na skutek spożywania alkoholu. Niestety za nieodpowiedzialność rodziców, skutki ponoszą najbardziej niewinne i bezbronne osoby, czyli dzieci. Dlatego tak istotne jest uświadamianie  zarówno kobiet, jak i mężczyzny, żeby niedopuszczalni do picia alkoholi czy palenia papierosów w ciąży. Rusza kampania informacyjna, w która aktywnie włącza się województwa pomorskie, w tym powiat wejherowski.

W Polsce co roku rodzi się około 1000 dzieci z zaburzeniami powodowanymi spożywaniem alkoholu przez kobietę w czasie ciąży, które określane są mianem Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS). Można to zmienić. Wystarczy nie pić alkoholu w ciąży.

Odpowiedzialne są również osoby bliskie, zwłaszcza ojcowie i świadkowie sytuacji spożywania alkoholu w ciąży, gdy nie reagują. Nie bądźmy obojętni.

 

Lilii Wilczyńska
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe