Burze i tornada. Jak się zachować...

Burze i tornada. Jak się zachować...
Niestety pogoda coraz częściej funduje nam różnę anomalie, które do miłych nie należą. Burze, nawałnice, grad - to wszystko może zagrażac naszemu życiu i powodować dewastacje mienia. Dlatego nie wolno bagatelizować zblizających się anomalii atmosferycznych.

Synoptycy zapowiadają, że burze w tym roku będą się jeszcze wielokrotnie pojawiać. Eksperci (patrz: dr Mateusz Taszarek) twierdzą, że w ciagu kilku lat w Polsce istnieje ryzyko wystąpienia silnych tornad, nawet 3 lub 4 kategorii. To stwarza ogromne ryzyko. Oznacza też, że każdy z nas powinien przynajmniej zorientować się jak zachowywać sie podczas takich zdarzeń.
Poniżej prezentujemy kilka zasad:


Jak zachować się w czasie burzy:


1. Nie należy przebywać w pobliżu zbiorników wodnych (jezior, rzek), terenów podmokłych (ponoć zagrożenie stanowi nawet wilgotny mech).
2. Nie wolno chronić się pod samotnie rosnącymi drzewami, przy metalowych słupach czy masztach.
3. Nie wolno przebywać w pobliżu linii elektroenergetycznych.
4. Na otwartej przestrzeni najlepiej ukryć się w zagłębieniu terenu, nie kłaść się na ziemi; należy ukucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami.
5. Nie wolno używać telefonu komórkowego, ani przedmiotów metalowych przewodzących prąd.
6. W górach nie wolno przebywać w pobliżu szczytów, ale zejść na stronę zawietrzną góry, przeciwną do kierunku zbliżania się burzy. Należy usiąść na np. plecaku (byle nie na metalowym stelażu!), by odizolować się od podłoża.
7. Chroniąc się w jaskiniach, pod półkami skalnymi, należy zachować odstęp od skał, nie dotykać wysokich, pionowych ścian skał, by nie stać na drodze przepływającego prądu.
8.Grupa osób na otwartej przestrzeni powinna się rozproszyć w odległości do kilkudziesięciu metrów.
9. W domu należy odłączyć wszelkie możliwe urządzenia od kontaktu.
Na końcu artykułu prezentujemy "Poradnik Wakacyjny" w którym rozmawiamy na co należy zwrócić uwagę podczas wyładować atmosferycznych.


Grupa zachodnioporskich Łowców Burz opublikowała kilka zasad bezpieczeństwa podczas wystąpienia tornad:


1. ZNAJDŹ BEZPIECZNE MIEJSCE ABY SIE SCHRONIĆ, NAJLEPIEJ W PIWNICY! Najważniejsze aby od tornada dzieliło Cie jak najwięcej ścian. Trzymaj się z dala od okien, nawet jesli tornado nie wystapi, wiatr i grad mogą je roztrzaskać Jeśli jedziesz autem i widzisz tornado, uciekaj ! ..
2. NIE CHOWAJ SIĘ POD MOSTEM LUB WIADUKTEM. Ciaśniejsze miejsce spowoduje przyrost prędkosci wiatru, możesz zostać wyssany spod niego.Zamiast tego znajdź rów lub kanał, osłoń głowę.
3. JEŚLI JESTEŚ W DOMU A ZAGROŻENIE JEST BLISKIE, ZAŁÓŻ KASK ROWEROWY I BUTY. Jeśli twój dom zostanie zniszczony możesz musieć iść po szczątkach i w dosć skrajnie niebezpiecznych warunkach.
4. TRZYMAJ ZWIERZĘTA NA SMYCZY LUB TRANSPORTERZE I NOŚ LUB PROWADŹ ZE SOBĄ.
5. JEŚLI JESTEŚ W DOMU NA KTÓRE IDZIE TORNADO, NIE UCIEKAJ Z NIEGO, UKRYJ SIE. Tornada zmieniają kierunki może się okazać że uciekając, wpadniesz w najgorsze zło. W domu jest bezpieczniej niż w aucie.
6. WIDZISZ TORNADO - OBSERWUJ ! Trąba powietrzna która nie wykonuje żadnego ruchu w prawo lub lewo...IDZIE W TWOIM KIERUNKU - UKRYJ SIE !.

 

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe