Wycinka drzew w Wejherowie. Przygotowania pod inwestycje.

  • 22.02.2018, 16:30 (aktualizacja 11.04.2018 12:05)
Wycinka drzew w Wejherowie. Przygotowania pod inwestycje.
Na ulicach miejskich i powiatowych w Wejherowie trwa wycinka drzew. Sprawdziliśmy czym jest podyktowana.

W niektórych rejonach miasta powycinano drzewa, między innymi na ulicy 12 Marca, św. Jana, Rybackiej czy Chopina. Do wycinki dochodzi zarówno na drogach miejskich jak i powiatowych znajdujących sie w Wejherowie.

"Ta wycinka drzew jest potrzebna, gdyż mamy decyzje wydaną przez konserwatora zabytków. Czas upływa, więc jesteśmy zmuszeni do realizacji inwestycji m.in. ronda na ulicy 12 Marca, Wniebowstąpienia i następnie na Sikorskiego. To ostatnie będzie wykonywane w kolejnych latach, jednak jest to na jednej decyzji. Musimy zatem je usunąć w terminie, żeby nie przechodzić ponownie procedury." - powiedział Robert Lorbiecki dyrektor Zarządu Drogowego dla powiatu wejherowskiego i puckiego.

"W tej chwili w mieście Wejherowo jest prowadzona wycinka. Prowadzą ją inwestorzy prywatni, starostwo i miasto czyli wszyscy, którzy w 2018 chcą realizować swoje inwestycje." - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody do 28 lutego można usuwać drzewa. Wymaga to wcześniejszego uzyskania pozwoleń i uzasadnienia. Większość wycinek jest realizowana w celu przygotowania terenu pod inwestycje.

"Jeżeli chodzi o miejskie inwestycje to, dla nas najważniejsza w tym roku, jest budowa ronda na ulicy Chopina oraz polepszenie nawierzchni i kanalizacji deszczowej w ulicy Nadrzecznej." - - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

Niektóre z usuniętych drzew były chore.

"W kilku miejscach na terenie Wejherowa prowadzona jest wycinka, która nie jest bezpośrednio związana z nowymi inwestycjami. Ulegają wycięciu np. drzewa chore albo ich wycięcie jest zgodne z planem urządzenia lasów (...) Jest to też związane z potrzebami parkingowymi." - - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

W zamian za drzewa usunięte zostaną nasadzone nowe, szlachetne gatunki drzew.

"Nigdy nie jest tak, że wycinamy drzewa i nic w zamian się nie pojawia. Na przykładzie 2017 roku, możemy powiedzieć, że nowych drzew w mieście przybyło około 400 sztuk." - - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

"Zostało wyciętych 13 drzew, ale oczywiście rekompensata dla środowiska będzie czyli zostaną nasadzone świeże drzewa." - powiedział Robert Lorbiecki dyrektor Zarządu Drogowego dla powiatu wejherowskiego i puckiego.

 

Co roku w Wejherowie zasadzone są dodatkowe drzewa. Chociażby w 2014 roku wzdłuż ulic oraz chodników, a także w Parku Miejskim posadzono ich blisko 300. Natomiast w bieżącym roku Urząd Miejski planuje posadzić około 200 nowych drzew.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fredie
Fredie 25.02.2018, 13:31
"Nigdy nie jest tak, że wycinamy drzewa i nic w zamian się nie pojawia." ??? Przed paroma laty usunieto drzewa przy ul. Inwalidowo Wojennych (przy tzw. Samochodowce), potem posadzono nowe, moze i szlachetne gatunki. Moze Pani wiceprezydent odpowiedziec, ile drzew usunieto, ile posadzono nowych, a ile dzisiaj tam rosnie ?

Pozostałe