Budżet Obywatelski. Radny Kozłowski złożył wniosek dotyczący zakupu drona do lokalizacji spalania śmieci.

Budżet Obywatelski. Radny Kozłowski złożył wniosek dotyczący zakupu drona do lokalizacji spalania śmieci.
Mamy bardzo dobrą wiadomość, dosłownie z ostatniej chwili. Dwa dni temu informowaliśmy o spotkaniu władz Wejherowa, przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Tokłowicza, radnych (Wojciech Kozłowski , Jacek Gafka, Czesław Kukowski ) i założyciela Wejherowskiego Alarmu Smogowego Tomasza Nowaka. Podjęto wówczas decyzję o zakupie czujników do pomiaru stężenia pyłów w powietrzu. Dziś dotarła do nas równie dobra wiadomość. Okazuje się, że czujniki to nie wszystko. Na wniosek radnego Wojciecha Kozłowskiego do Budżetu Obywatelskiego wpłynął wniosek o zakupie drona do lokalizacji spalania odpadów.

W czwartek rozpoczęło się składnie wniosków do Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Wpłynął już pierwszy projekt dotyczący zakupu drona do lokalizacji miejsc spalania odpadów (śmieci) z pakietem laboratoryjnym.

Celem projektu jest ograniczenie spalania odpadów (śmieci) w Wejherowie, gdyż jest to niezgodne z prawem i szczególnie niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Autorem projektu jest Wojciech Kozłowski, Radny Miasta Wejherowa.

"Spalanie odpadów, jak np. śmieci, plastik, zużyta odzież,  w piecach domowych powoduje, że w jego trakcie do atmosfery emitowane są związki chemiczne, wywierające wybitnie negatywny wpływ na układ oddechowy, odpornościowy oraz nerwowy, posiadające silne właściwości kancerogenne i mutagenne. Są to m.in. dioksyny, furany, organiczne związki azotu oraz chloru, drobne pyły zawierające metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenek węgla oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz inne.Spalając śmieci dosłownie trujemy siebie i sąsiadów. Podkreślam, że celem projektu jest rozwiązanie problemu spalania odpadów w sposób kompleksowy, a nie tylko sama kontrola. W równym stopniu istotne są inne cele projektu. Informacje pozyskane przy użyciu drona pozwolą na zaplanowanie odpowiednich akcji edukacyjnych i informacyjnych dotyczących bardzo dużej szkodliwości spalania odpadów oraz udzielenie wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji materialnej w zakresie zakupu normalnego opału lub wymianę pieca na ekologiczne źródło ciepła.- wyjaśnił radny Wojciech Kozłowskim, który wniosek opracował i złożył.

Celem zakupu drona (pilotowanego zdalnie bezzałogowego statku powietrznego) jest szybka i precyzyjna lokalizacja z powietrza budynków, w których prawdopodobnie spalane są odpady i inne niebezpieczne substancje. Do drona zamontowane jest urządzanie pomiarowe umożliwiające rozpoznanie prawdopodobnego miejsca spalania odpadów (dron przelatuje w pobliżu komina), a wynik wyświetla się na ekranie operatora drona. Po zlokalizowaniu takich miejsc patrol Straży Miejskiej przeprowadzi kontrolę, która może zakończyć się pouczeniem lub nawet mandatem. W sprawach spornych pakiet laboratoryjny umożliwia strażnikom pobieranie próbek w celach dowodowych do specjalnego pojemnika, który zostanie zaplombowany przy właścicielu. Zebrane informacje umożliwią również podjęcie działań informacyjnych i edukacyjnych oraz udzielenie wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na zakup normalnego opału lub wymianę pieca na ekologiczne źródło ciepła.

Realizacja projektu uzasadniona jest ważnym interesem społecznym, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców Wejherowa.

Na podstawie informacji z innych straży miejskich w Polsce całkowity koszt projektu został oszacowany na 145.000 zł:

1.Zakup drona wraz z pakietem laboratoryjnym. W skład pakietu laboratoryjnego wchodzą: urządzanie pomiarowe montowane do drona, zestaw do pobierania próbek z pieców, laptop, analizator gazowy do ochrony osobistej strażników podczas kontroli - 140.000 zł

2. Przeszkolenie strażników w zakresie obsługi drona i pobierania próbek oraz uzyskanie świadectw kwalifikacji - 5.000 zł

 

 

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

EKOdziadek
EKOdziadek 20.03.2018, 19:41
Ten pomysł jest najgłupszy w Wejherowie od początku powstania demokracji. Gdy byście sprawdzali jakość sprzedawanego węgla na skupie to by nie było tego problemu a ten ,,dron,, to jest tylko do szpiegowania swoich mieszkańców - więc wyborcy wiecie na kogo nie głosujemy w nowych wyborach. ,,NIE DLA SZPIEGOWANIA MNIE!,,
Ania K.
Ania K. 3.03.2018, 20:14
Ja się tak zastanawiam czy Państwo umiecie rozmawiać, ponieważ z tego co widzę to z Wejherowskim Alarmem Smogowy Miasto znalazło porozumienie. Czyli można. Ja się bardzo cieszę, że takie działania są podejmowane i że taki projekt ma szansę realizacji, bo jest to bardzo fajny pomysł. Trzymam kciuki. W mojej ocenie to bardzo dobrze, że został ten projekt złożony w ramach Budżetu Obywatelskiego bo teraz mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć czy chcą takie urządzenie w Wejherowie, czy też nie.
Artur Cierzniewski
Artur Cierzniewski 2.03.2018, 22:03
Najpierw w Norda Fm mówi, że panikuję z zanieczyszczeniem powietrza a teraz robi propagandę i autopromocję z pieniędzy, które faktycznie powinny iść na projekty obywatelskie. Najpierw mówią w ratuszu że czujniki nie są atestowane i przekłamują wyniki a teraz deklarują zakup z budżetu miasta - ale uwaga - dopiero po wyborach! Bo gdybyśmy teraz zobaczyli całe miast na czerwono (kolor czerwony oznacza wysoki poziom zanieczyszczenia) to polegli by z kretesem. draństwo

Pozostałe