Budżet Obywatelski. Radny Kozłowski złożył wniosek dotyczący zakupu drona do lokalizacji spalania śmieci.

  • 2.03.2018, 19:58 (aktualizacja 26.03.2018 13:19)
Budżet Obywatelski. Radny Kozłowski złożył wniosek dotyczący zakupu drona do lokalizacji spalania śmieci.
Mamy bardzo dobrą wiadomość, dosłownie z ostatniej chwili. Dwa dni temu informowaliśmy o spotkaniu władz Wejherowa, przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Tokłowicza, radnych (Wojciech Kozłowski , Jacek Gafka, Czesław Kukowski ) i założyciela Wejherowskiego Alarmu Smogowego Tomasza Nowaka. Podjęto wówczas decyzję o zakupie czujników do pomiaru stężenia pyłów w powietrzu. Dziś dotarła do nas równie dobra wiadomość. Okazuje się, że czujniki to nie wszystko. Na wniosek radnego Wojciecha Kozłowskiego do Budżetu Obywatelskiego wpłynął wniosek o zakupie drona do lokalizacji spalania odpadów.

W czwartek rozpoczęło się składnie wniosków do Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Wpłynął już pierwszy projekt dotyczący zakupu drona do lokalizacji miejsc spalania odpadów (śmieci) z pakietem laboratoryjnym.

Celem projektu jest ograniczenie spalania odpadów (śmieci) w Wejherowie, gdyż jest to niezgodne z prawem i szczególnie niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Autorem projektu jest Wojciech Kozłowski, Radny Miasta Wejherowa.

"Spalanie odpadów, jak np. śmieci, plastik, zużyta odzież,  w piecach domowych powoduje, że w jego trakcie do atmosfery emitowane są związki chemiczne, wywierające wybitnie negatywny wpływ na układ oddechowy, odpornościowy oraz nerwowy, posiadające silne właściwości kancerogenne i mutagenne. Są to m.in. dioksyny, furany, organiczne związki azotu oraz chloru, drobne pyły zawierające metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenek węgla oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz inne.Spalając śmieci dosłownie trujemy siebie i sąsiadów. Podkreślam, że celem projektu jest rozwiązanie problemu spalania odpadów w sposób kompleksowy, a nie tylko sama kontrola. W równym stopniu istotne są inne cele projektu. Informacje pozyskane przy użyciu drona pozwolą na zaplanowanie odpowiednich akcji edukacyjnych i informacyjnych dotyczących bardzo dużej szkodliwości spalania odpadów oraz udzielenie wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji materialnej w zakresie zakupu normalnego opału lub wymianę pieca na ekologiczne źródło ciepła.- wyjaśnił radny Wojciech Kozłowskim, który wniosek opracował i złożył.

Celem zakupu drona (pilotowanego zdalnie bezzałogowego statku powietrznego) jest szybka i precyzyjna lokalizacja z powietrza budynków, w których prawdopodobnie spalane są odpady i inne niebezpieczne substancje. Do drona zamontowane jest urządzanie pomiarowe umożliwiające rozpoznanie prawdopodobnego miejsca spalania odpadów (dron przelatuje w pobliżu komina), a wynik wyświetla się na ekranie operatora drona. Po zlokalizowaniu takich miejsc patrol Straży Miejskiej przeprowadzi kontrolę, która może zakończyć się pouczeniem lub nawet mandatem. W sprawach spornych pakiet laboratoryjny umożliwia strażnikom pobieranie próbek w celach dowodowych do specjalnego pojemnika, który zostanie zaplombowany przy właścicielu. Zebrane informacje umożliwią również podjęcie działań informacyjnych i edukacyjnych oraz udzielenie wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na zakup normalnego opału lub wymianę pieca na ekologiczne źródło ciepła.

Realizacja projektu uzasadniona jest ważnym interesem społecznym, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców Wejherowa.

Na podstawie informacji z innych straży miejskich w Polsce całkowity koszt projektu został oszacowany na 145.000 zł:

1.Zakup drona wraz z pakietem laboratoryjnym. W skład pakietu laboratoryjnego wchodzą: urządzanie pomiarowe montowane do drona, zestaw do pobierania próbek z pieców, laptop, analizator gazowy do ochrony osobistej strażników podczas kontroli - 140.000 zł

2. Przeszkolenie strażników w zakresie obsługi drona i pobierania próbek oraz uzyskanie świadectw kwalifikacji - 5.000 zł

 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

EKOdziadek
EKOdziadek 20.03.2018, 19:41
Ten pomysł jest najgłupszy w Wejherowie od początku powstania demokracji. Gdy byście sprawdzali jakość sprzedawanego węgla na skupie to by nie było tego problemu a ten ,,dron,, to jest tylko do szpiegowania swoich mieszkańców - więc wyborcy wiecie na kogo nie głosujemy w nowych wyborach. ,,NIE DLA SZPIEGOWANIA MNIE!,,
Ania K.
Ania K. 3.03.2018, 20:14
Ja się tak zastanawiam czy Państwo umiecie rozmawiać, ponieważ z tego co widzę to z Wejherowskim Alarmem Smogowy Miasto znalazło porozumienie. Czyli można. Ja się bardzo cieszę, że takie działania są podejmowane i że taki projekt ma szansę realizacji, bo jest to bardzo fajny pomysł. Trzymam kciuki. W mojej ocenie to bardzo dobrze, że został ten projekt złożony w ramach Budżetu Obywatelskiego bo teraz mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć czy chcą takie urządzenie w Wejherowie, czy też nie.
Artur Cierzniewski
Artur Cierzniewski 2.03.2018, 22:03
Najpierw w Norda Fm mówi, że panikuję z zanieczyszczeniem powietrza a teraz robi propagandę i autopromocję z pieniędzy, które faktycznie powinny iść na projekty obywatelskie. Najpierw mówią w ratuszu że czujniki nie są atestowane i przekłamują wyniki a teraz deklarują zakup z budżetu miasta - ale uwaga - dopiero po wyborach! Bo gdybyśmy teraz zobaczyli całe miast na czerwono (kolor czerwony oznacza wysoki poziom zanieczyszczenia) to polegli by z kretesem. draństwo

Pozostałe