Nowy węzeł integracyjny w Rumi Janowie. Zmodernizują drogę, stacje SKM, przejścia dla pieszych i tunel.

Nowy węzeł integracyjny w Rumi Janowie. Zmodernizują drogę, stacje SKM, przejścia dla pieszych i tunel.
Powiat Wejherowski i Gmina Miejska Rumia podpisali List Intencyjny w którym oświadczają, że wspólnie podejmują się realizacji zadania związanego z powstaniem nowego węzła komunikacyjnego. Zadanie obejmuje także modernizację trasy kolejowej. Dofinansowanie inwestycji opiewa na kwotę 13 mln zł.

Starosta Gabriela Lisius oraz burmistrz Rumi Michał Pasieczny podpisali List Intencyjny w myśl którego obie strony zobowiązują się do realizacji zadania dotyczącego wybudowania nowego węzła integracyjnego w Rumi Janowie. Jest to jak dotychczas największa inwestycja tego typu na terenie miasta Rumia.

"Nasz system komunikacyjny ogólnie w mieście jest niedoskonały. Mamy jeden wiadukt, a miasto w godzinach szczytu jest coraz bardziej zakorkowane." - powiedział Michał Pasieczny burmistrz Rumi.

Projekt pod tytułem „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” zakłada nie tylko modernizacje infrastruktury drogowej, ale także remont stacji Szybkiej Kolei Miejskiej, nowe zatoki autobusowe oraz tunel, który połączy obie części miasta. Prognozowane dofinansowanie, jakie projekt otrzyma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 jest na poziomie ok. 13 mln złotych.

"Jest to inwestycja korzystna pod każdym względem dla mieszkańców powiatu, ponieważ wszyscy będziemy z tych przejazdów korzystać. To udogodnienia dla kierowców i dla pieszych." - powiedziała Gabriela Lisius starosta wejherowski.

Realizacja projektu wiąże się z usunięciem budynku Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Rumi przy ul. Gdańskiej 2. W jego miejscu powstanie parking dla ponad stu pojazdów. Władze powiatu zobowiązały się do przekazania na rzecz placówki innej działki i wybudowania nowej siedziby. Dopiero po jej powstaniu ruszą prace drogowe.

"Dzięki temu powstanie na innej działce zupełnie nowy obiekt, a nawet trzy nowe budynki. Dzieci będą mogły w nich przebywać w zupełnie innych warunkach, bo będzie to obiekt ze standardami obowiązującymi w pieczy zastępczej." - powiedziała Gabriela Lisius starosta wejherowski.

Nowe lokum Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego ,,Dziadka’’ powstanie przy ulicy Ślusarskiej, oczywiście w Rumi.

Podpisanie Listu Inwencyjnego to dopiero początek. Zanim ruszy inwestycja trzeba jeszcze ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy: pierwszy związany z  modernizacją nowego peronu, windy oraz zadaszenia, a drugi to budowa węzła przesiadkowego ZKM - SKM, powstanie ponad 250 miejsc parkingowych oraz ścieżki rowerowej i tunelu.

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna
Anna 16.02.2018, 01:11
Po co był remont Ogniska Wychowawczego? Tak sie marnuje publiczne pieniądze.
Karol
Karol 11.09.2017, 17:06
Kiedy to będzie gotowe? Początek 2018 czy dopiero 2019r.?

Pozostałe