Unijne wsparcie dla kaszubskiego projektu. Niebawem rusza budowa "Książnicy Labudy".

  • 17.05.2017, 22:37 (aktualizacja 22.09.2017 13:07)
  • Lilii Wilczyńska
Unijne wsparcie dla kaszubskiego projektu. Niebawem rusza budowa "Książnicy Labudy". Lilii Wilczyńska
Prawie 1,5 mln złotych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz 520 tys zł pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to wsparcie jednego z priorytetowych projektów na polu naukowo - kulturalnym, który realizowany będzie na terenie powiatu wejherowskiego. Mowa o budowie "Książnicy profesora Gerarda Labudy", wybitnego kaszubskiego historyka. Rozpoczynające się jutro Dni Otwarte Funduszy Europejskich (18 - 21 maj) to doskonała okazja do podkreślenia rangi powstania placówki bibliotecznej realizującej zadania edukacyjne. Tym bardziej, że prace budowlane ruszają wraz z początkiem lata.

Placówka będzie mieściła się w budynku ulokowanym przed wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej. Jest to budynek wpisany do rejestru zabytków. To właśnie muzeum jest tą instytucją, która dba o rozwój regionalizmu. W zbiorach muzealnych Gerard Labuda zajmuje czołowe miejsce.


"Dzieła profesora Gerarda Labudy znane są na całym świecie. Labuda to ikona europejskiej mediewistyki. To znany orędownik historii Kaszub. Jego droga zarówno życiowa jak również naukowa, warta jest przybliżenia społeczności." - powiedział Tomasz Fopke dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej.


W swoich założeniach "Książnica prof. Gerarda Labudy" stanowić ma centrum upowszechniania wiedzy oraz informacji na temat dziedzictwa kulturowego Kaszub i Pomorza. Wykorzystane będą m.in. nowoczesne interaktywne technologie audiowizualne. Z uwagi na ogromny cel jaki ma do spełnienia finansowana z Unii Europejskiej placówka, należy dobudować jeszcze jedno pomieszczenie.


"Ten budynek, który jest, będzie za mały, więc doprojektowano też nową część. Książnica będzie się składała z obiektów połączonych." - powiedziała Gabriela Lisius starosta wejherowski.


Biblioteka Gerarda Labudy ma powstać do połowy 2018 r. i kosztować ok. 3,8 mln zł. Prawdopodobnie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami ruszą prace związane z budową. W Wejherowie tak dużego przedsięwzięcia edukacyjno - kulturalnego nawiązującego do kwestii kaszubskich, jeszcze nie było.

 

Lilii Wilczyńska

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe