Potężne zmiany w ruchu kolejowym. Nowe przystanki m.in. w Redzie i w Bolszewie. Dodatkowe tory w Wejherowie.

  • 22.01.2018, 12:33 (aktualizacja 11.04.2018, 12:06)
  • Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, UM Wejherowo, redakcja.
Potężne zmiany w ruchu kolejowym. Nowe przystanki m.in. w Redzie i w Bolszewie.…
Zwiększenie komfortu obsługi na stacjach i skrócenie czasu podróżowania na terenie Pomorskiego– taki efekt przynieść mają planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A inwestycje. Chodzi o odcinki Gdynia Chylonia – Lębork oraz Lębork – Słupsk. W gdańskiej sali im. L. Kaczyńskiego PUW, podpisano z wykonawcami - opiewające na prawie 30 mln zł - umowy na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Projekty mają być gotowe w ciągu 26 miesięcy. Zmiany dotkną w dużej mierze powiat wejherowski, zwłaszcza miasto Wejherowo i Reda.

Wykonawca zaprojektuje budowę nowych peronów na przystankach o roboczych nazwach Reda Buczka (Gniewkowska), Bolszewo, Gościcino Zielony Dwór, Łebień i Siemianice.

Zmodernizowanych zostanie 16 stacji i 6 przystanków. Nowe perony pojawią się m.in. w Gdyni Chyloni, Rumii, Redzie, Wejherowie, Gościcinie Wejherowskim, Luzinie, Strzebielinie Morskim, Bożympolu Wielkim, Godętowie, Lęborku, Pogorzelicach, Głuszynie Pomorskim, Strzyżnie Słupskim, Jerzycach Słupskich, Leśnicach, i Słupsku. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności czyli niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób starszych, korzystających z kul, kobiet w ciąży, osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu, a także rodziców z małymi dziećmi. Pojawią się także nowe wiaty, oświetlenie, ławki i czytelna informacja pasażerska. Wyższa wysokość peronów pozwoli wygodniej wsiąść do pociągów.

Dobudowane zostanie ok. 112 km nowych torów z Gdyni do Słupska. Będą dodatkowe dwa tory dla ruchu aglomeracyjnego na odcinku Rumia – Wejherowo oraz po jednym nowym torze na odcinkach Gdynia – Chylonia, Wejherowo – Lębork i Lębork – Słupsk. Roboty obejmą także modernizację istniejącej infrastruktury na odcinku ponad 100 km. Łącznie prace obejmą prawie 236 km torów. Poprawi się przepustowość nadmorskiej linii, wzrośnie częstotliwość kursowania pociągów. Przewoźnicy będą mogli uruchamiać więcej pociągów pasażerskich i towarowych.

"Dziś już mogę powiedzieć, że pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 200 km/h. Podróż na trasie z Gdyni do Słupska skróci się o kwadrans z 1h 08 min. do ok. 53 min. - podkreślił Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A."

Prace projektowe na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk mają zakończyć się w IV kwartale 2019 r. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2020-2023. Łączna wartość umów na projektowanie to 29,9 mln zł netto. Cała inwestycja w Krajowym Programie Kolejowym oszacowana jest na 2 mld zł. Finansowanie przewidziano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

To znakomita informacja dla Wejherowian. Nie tylko znacznie poprawi się dojazd SKM i PKP z Wejherowa do Trójmiasta, ale na mocy porozumienia, które prezydent Krzysztof Hildebrandt podpisał z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., kolej wybuduje dwa tunele pod torami kolejowymi dla ruchu samochodów na Węźle Śmiechowo (Zryw) i Węźle Nanice. To najdroższe elementy tych węzłów drogowych. Dokończenie Węzła Śmiechowo (Zryw) i budowa planowanego Węzła Nanice w przyszłej kadencji samorządu 2018-2023 jest przesądzona, gdyż plany PKP objęte są programami rządowymi, które mają zapewnione finansowanie. Pozostałe środki na wykonanie węzłów drogowych pochodzić mają m.in. ze środków unijnych i budżetu miasta, co jest możliwe przy rozłożeniu inwestycji na kilka lat.

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, UM Wejherowo, redakcja.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mateusz
Mateusz 03.02.2019, 14:09
A co z budowa stacji w Bolszewie która miała powstac do 2019r?
Henio
Henio 17.10.2021, 13:51
NIC, gdyby mieszkał w okolicy któryś prominentów to już by ruszyli, a że nie ma nikogo to jest cisza..... Chora władza w chorym mieście

Pozostałe