Ponad połowa mieszkańców Wejherowa w budynkach jednorodzinnych posiada ekologiczne źródła ciepła. W tym roku będą kolejne wymiany. (Zobacz film)

  • 7.02.2018, 13:24 (aktualizacja 05.03.2018 14:20)
  • Redakcja wejherowo24.info
czyste_powietrze_luty_poprawiony.mp4
Ponad 54 % mieszkańców Wejherowa posiada już ekologiczne źródła ciepła. W tym roku ponad 200 węglowych pieców zostanie wymienionych na ekologiczne rozwiązania.

Jest lepiej, choć jeszcze nie idealnie... Kontrola wykonana przez Straż Miejską w pierwszym półroczu 2017 roku wykazała, że ponad 54 % mieszkańców budynkow jednorodzinnych Wejherowa posiada piece ekologiczne, a 43,78 % swoje mieszkania ogrzewa jeszcze piecami węglowymi.

"Zgodnie z ewidencją w Wejherowie mamy 5600 budynków i do wszystkich trzeba było dotrzeć, żeby sprawdzić czym mieszkańcy miasta palą w przydomowych piecach i kotłach. Wynik okazał się zaskakujący, a nawet zadowalający, bo 54 % mieszkańców w budynkach jednorodzinnych posiada ekologiczne ogrzewanie (...) Większość pozostałych deklaruje, że będzie wymieniać stare źródło ciepła, a zaledwie 15 % mieszkańców twierdzi, że nie wymieni." - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

W 2013 roku miasto rozpoczęto realizacje zadań związanych z wprowadzeniem ekologicznych źródeł ciepła. Przystąpiono wówczas do pierwszej edycji programu "Kawka". W efekcie zlikwidowano wówczas 94 piecie i paleniska węglowe. Później zadania kontynuowano w ramach programu "Czyste Powietrze Pomorza". W tym roku władze miasta przystąpiły do kolejnych programów, które mają na celu zniwelowanie starych źródeł ciepła i zastąpienie ich ekologicznymi rozwiązaniami.

prezydent Wejherowa.Krzysztof HildebrandtW tej chwili jesteśmy w programie 'Kawka 2' i w jego ramach do końca 2018 roku będzie zmieniony system grzewczy w postaci ok. 125 pieców. Koszt to 1mln 776 tys. zł. " - powiedział "

Oprócz programu "Kawka" w tym roku dalej realizowany będzie projekt "Czyste Powietrze Pomorza". W związku z tym 68 wspólnot mieszkaniowych podpisze umowy na wymianę źródła ciepła. Dodatkowo modernizacji poddanych zostanie 13 budynków komunalnych o łącznej wartości 3,3 mln zł.

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek
Marek 7.02.2018, 16:43
Bujda na resorach .... skoro tyle robia to dlaczegp powietrze mamy tak bardzo zanieczyszczone. Zaklinanie rzeczywistosci

Pozostałe