Czujniki, dron, informacja... Dla lepszego powietrza. (zobacz news)

  • 26.03.2018, 12:34 (aktualizacja 28.05.2018 12:33)
  • Redakcja wejherowo24.info
alarm_smogowy1.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Coraz więcej mówi się o jakości powietrza w naszym regionie. Władze Wejherowa i przedstawiciele Wejherowskiego Alarmu Smogowego podjęli już konkretne kroki zmierzające do poprawy powietrza. Swoja aktywność w tym kierunku wykazują też przedstawiciele innych samorządów np. powiatu wejherowskiego, a także sami mieszkańcy. Do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego wpłynął m.in. wniosek o zakupie drona do pomiaru lokalizacji spalanych śmieci. Autorem projektu jest Wojciech Kozłowski.

Stan powietrza w Wejherowie coraz częściej budzi zainteresowanie mieszkańców. Między innymi dzięki inicjatywie Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

"Najgorsze są te miejsca w których są domki opalane węglem, drewnem i nie zawsze trafia właściwy opał do pieca. Problem widoczny jest zwłaszcza w miejscu, gdzie zabudowania są dosyć gęste, gdzie nie ma ruchu powietrza. Tak naprawdę powietrze wokół mamy fajne, tylko my się trujemy i oddychamy tym, co leci z komina." - powiedział Tomasz Nowak założyciel Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

A z tym bywa różnie... Plastiki, zużyta odzież, buty czy śmieci - to wszystko niestety wpływa na jakość powietrza. Trujące składniki przedostają się wówczas do atmosfery, potem tym oddychamy. Bardzo często na takie negatywne skutki narażeni są sąsiedzi, dzieci i osoby postronne. Dlatego podjęto działania, które mają poprawić stan powietrza.

Władze miasta oraz kilku radnych (patrz tutaj) spotkali się z przedstawicielem Wejherowskiego Alarmu Smogowego. W efekcie na terenie miasta powstanie jeszcze więcej czujników do pomiaru stężeń pyłów zawieszonych. Kolejny krok uczynił radny Wojciech Kozłowski. Do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego skierował projekt dotyczący zakupu drona do lokalizacji spalanych odpadów.

"To urządzenie byłoby eksploatowane przez wejherowską straż miejską. Chciałem podkreślić, że tu nie chodzi tylko o samo karanie, kontrole i wystawianie mandatów. Chodzi o szersze rozwiązanie problemu. Uważam, że umożliwi to kompleksowe podejście do tematu. Dzięki danym zebranym z drona, będzie można dotrzeć z akcją informacyjną i edukacyjną w te miejsca, gdzie występuje taka potrzeba (...) Z drugiej strony będzie wiadomo komu udzielić pomocy. Na pewno są tacy ludzie, którzy palą w piecach odpadami czyli plastikiem, oponami czy odzieżą, dlatego, że ich nie stać na opał. Do takich ludzi trzeba dotrzeć i im pomóc." - powiedział Wojciech Kozłowski.

Pomysł popiera również Wejherowski Alarm Smogowy, który wielokrotnie m.in. w pismach skierowanych do poszczególnych urzędów powiatu wejherowskiego podkreślał o istocie zakupu takiego urządzenia jak dron do pomiaru spalanych odpadów. Pamiętajmy, że dron i czujniki, to tylko niektóre z kroków do poprawy jakości powietrza. Sporo zależy od nas samych.

"Przeszkadza nam często dym z papierosa w restauracji lub na przystankach, a nawet tzw. przysłowiowy grill, zaś to, że z dużego komina wydobywają się substancje toksyczne, mało ludzi zauważa." - powiedział Tomasz Nowak założyciel Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Aktualny stan powietrza w Wejherowie można śledzić dzięki systematycznym pomiarom jakości powietrza, które prowadzi Wejherowski Alarm Smogowy. Wyniki dostępne są na stronie www. wejherowskialarmsmogowy.pl lub na fanpage Wejherowski Alarm Smogowy.

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zalezy
zalezy 9.05.2018, 20:59
są dwie strony "nie mówię akurat o tym przypadku " bo nie znam sprawy
jedna to że spala się byle co robi brak pieniędzy
druga to mieć sąsiada co spala nieodpowiedni opał może być uciążliwe
każdy przypadek trzeba osobno przedyskutować .
Z każdej tego typu sprawy jest wyjście .
Kaszalot
Kaszalot 17.04.2018, 19:56
Wiejskie glupki kreca, oszukuja i pala byle czym. Nie potrzeba drona aby zidentyfikowac zolty dym z komina. Mandaty bym dawal na lewo i prawo. Jak sie do Bolszewa wjezdza to az samochod sie dusi. Aaa i WiesVageny kopcace i posklejane tasmami i trytkami przez garazowych wiejskich mechanikow tez bym mandaty dawal :-) Mentalnosc, mentalnosc trzeba zmienic . Aaa no i zabieraja sie za najpiekniejszy dworzec PKS w Polsce. Oczy pekaja jak sie patrzy na ten dworzec, masakra!
Mieszkanka
Mieszkanka 11.04.2018, 18:39
Klamstwo i manipulacja do chleb powszedni Kozłowskiego...kretacz paskudny polityke sobie zrobil z poważnego problemu oszukuje mieszkancow wciskajac im ze jest tak dobrze w Wejherowie Kozlowski to mistrz w odwracaniu kota ogonem...
mieszkaniec
mieszkaniec 22.04.2018, 23:58
Akurat Kozłowski ma bardzo potrzeby pomysł z tym dronem. Jak się tobie nie podoba to po prostu nie głosuj na to w budżecie obywatelskim, ale nie obrażaj innych, bo to zwykłe chamstwo i prostactwo.

JG
JG 3.04.2018, 23:20
WJ głupoty chrzanisz, jak zwykle zresztą, bo nienawiść i kłamstwo to twój chleb powszedni. Kasa na wymianę pieców była od dawna tylko chętnych jakoś nie było, bo każdemu tak było wygodnie. Teraz zaczyna się o tym mówić i ludzie chcą w końcu coś zrobić. To mieszkańcy musza chcieć te piece wymienić, a nie prezydent czy jakieś Wole Wejherowo. Na siłę ludzi nie zmusisz. A kto będzie potem za gaz płacił? Pomyślałeś o tym? Poza tym pył PM 10 jest w normie i spada więc nie jest najgorzej.
WJ
WJ 29.03.2018, 12:13
Co władze robiły od 2006 roku ? Wtedy powstał pierwszy raport WIOŚ o złym stanie powietrza w Wejherowie, a od 2009 roku dodatkowo w raportach były informacje o wielokrotnie przekraczanych poziomach RAKOTWÓRCZEGO benzo(a)pirenu, który pochodzi prawie w całości z pieców na węgiel i drewno. Gdyby obecne władze od razu zajęły się poważnie walką ze smogiem, to teraz mieszkańcy nie musieliby się truć zanieczyszczonym powietrzem. A teraz władze i zaprzyjaźnione media sieją propagandę i manipulują danymi fałszując prawdziwy stan powietrza aby przykryć aferę i zaniechania władz w tym temacie. Niestety, ale rządy Prezydenta i Wolę Wejherowo, to w większości czas stracony dla walki ze smogiem. To, co zrobili do tej pory, to można by zrobić w rok. Na walkę ze smogiem do tej pory władze wydały ZALEDWIE 2.5 mln złotych !!! To są grosze w porównaniu z innymi wydatkami, jak np. na filharmonię (5 mln zł tylko W TYM ROKU !!). I jeszcze bezczelnie wmawiają ludziom, że dużo zrobili. TO KPINA W ŻYWE OCZY !
Jak widać władze Wejherowa wcale nie mają sobie nic do zarzucenia (jak zwykle). Teraz robią z siebie największych bojowników o czyste powietrze. To kolejny przykład obłudy i zakłamania. Jak mogą po tym wszystkim mieszkańcom spojrzeć w oczy ?

Pozostałe