Don Kichot. Zapraszamy na ukraiński balet.

  • 11.04.2018, 12:56 (aktualizacja 11.04.2018 13:04)
  • Adam Szulc / redakcja
Don Kichot. Zapraszamy na ukraiński balet.
Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na balet pt. "Don Kichot". Premiera na deskach wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 19.00.

Don Kichot – to zdecydowanie więcej niż balet. To niezwykle barwne widowisko z udziałem baletu klasycznego, zachwycające bogactwem tańców i kostiumów oraz dowcipną narracją. Jeśli do tego dodać wdzięk, talent i mistrzostwo taneczne solistów Narodowego Baletu Ukrainy IMPERIAL LVIV BALLET nie pozostaje nic innego jak odwiedzić Wejherowskie Centrum Kultury - Filharmonię Kaszubską – 19 kwietnia.

Don Kichot to dzieło Mariusa Petipy, który zasłynął przede wszystkim jako autor układów baletowych do "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego. Muzykę do "Don Kichota" napisał Ludwig Minkus, Austriak, który w połowie XIX wieku pełnił funkcję nadwornego kompozytora baletów na dworze carskim w Sankt Petersburgu. Już w 1614 roku w królewskim Luwrze tańczono balet dworski "Don Quichotte.", jednak prawdziwy spektakl po raz pierwszy zaprezentował w 1869 roku w Moskwie Teatr Bolszoj. Po dwóch latach zaprezentowano zmienioną wersję w Sankt Petersburgu. To właśnie tę postać udoskonaloną na początku XX wieku przez Aleksandra Gorskiego, zmodyfikowaną i bogatszą o niektóre sceny możemy podziwiać po dziś dzień. Don Kichot zajął czołową pozycję w żelaznym baletowym repertuarze - najpierw w Rosji, Związku Radzieckim, a po wielu latach, bo właściwie dopiero po drugiej wojnie światowej – już na całym świecie. Na nadwiślańskiej scenie premiera miała miejsce w Operze Warszawskiej w 1964 roku. Od tamtej pory wystawiano go jak kraj długi i szeroki na wielu polskich scenach.

Bilety: Rząd: VIII-XV 49 zł uczniowskie; 69 zł ulgowe; 79 zł normalne, Rzad: I-VII 49 zł uczniowskie; 89 zł ulgowe; 99 zł normalne

Adam Szulc / redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe