Miejski Zakład komunikacji w Wejherowie. Pionierem ekologicznych rozwiązań...?

  • 14.05.2018, 12:05 (aktualizacja 16.05.2018 08:51)
  • Redakcja wejherowo24.info
Miejski Zakład komunikacji w Wejherowie. Pionierem ekologicznych rozwiązań...?
Ekologiczne rozwiązania w Wejherowie to nie tylko wymiana starych źródeł ciepła na nowe. Na stan powietrza wpływ mają również wydzieliny, które produkują pojazdy. Dlatego największy w naszym powiecie zakład zajmujący się przewozem ludzi stawia na ekologiczne rozwiązania.

Ekologia to jeden z najważniejszych aspektów prawidłowego funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Ekologiczne rozwiązania wprowadza się w miastach, domach, firmach. To ważne, żeby zniwelować wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Niektórzy od niedawna zwracają uwagę na ekologiczne kwestie, a inni od dłuższego czasu wprowadzają ekologiczne normy. Jednym z takich podmiotów jest Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie.

"Nasze działania są bardzo zróżnicowane, bo nowoczesne autobusy, które zakupujemy to, są autobusy niskoemisyjne i niewiele emitują zanieczyszczeń do atmosfery." - powiedział Czesław Kordel prezes MZK Wejherowo.

W wejherowskim zakładzie komunikacji rocznie kupuje się dwa autobusy. Każdy kolejny nabytek zawiera najnowocześniejsze obecnie dostępne rozwiązania, które dbają o jak najlepsze ekologiczne normy. Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie zaraz po bezpieczeństwie stawia na ekologię. Wprowadzane rozwiązania nie dotyczy wyłącznie taboru, ale też samej bazy MZK.

"Wprowadzając się na teren naszej bazy uruchomiliśmy kotłownie olejową, która jest bardziej ekologiczna niż tradycyjne. Na zajezdni planujemy w najbliższym czasie podjąć kroki w celu zainstalowania na naszym obiekcie ogniw fotowoltaicznych." - powiedział Feliks Makurat dyrektor techniczny w MZK Wejherowo.

Jednak wejherowski zakład nie zamierza spocząć na laurach i już podejmuje kroki, które mają zrewolucjonizować rynek komunikacyjny, a tym samym jeszcze bardziej wspomóc ekologie. Autobusy mają być napędzane wodorem.

"W Polsce nie ma żadnej stacji zasilania wodoru. Nie ma stacji, bo nie ma pojazdów, a nie ma pojazdów, bo nie ma stacji, więc doszlibyśmy do 'jajka i kury'. My poszliśmy bardziej do przodu. Nawiązaliśmy kontakty i do wszystkich autobusów zeroemisyjnych szukamy dofinansowania. " - powiedział Czeslaw Kordel prezes MZK Wejherowo.

"Od roku 2021 mamy w planie zakup pierwszego autobusu zeroemisyjnego i sukcesywnie w kolejnych latach planujemy dalsze zakupy pojazdów zeroemisyjnych." - powiedział Feliks Makurat dyrektor techniczny w MZK Wejherowo.

W tej sprawie podpisano już list intencyjny ze spółką LOTOS.

"Autobusy MZK rocznie zużywają 600 000 litrów paliwa. To jest obrazowo tyle, ile 10 000 samochodów osobowych (...) Jest zatem o co walczyć w kwestii ekologii." - powiedział Wojciech Kozłowski wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Można rozłożyć ręce i powiedzieć, że takie rozwiązania są nierealne, bo wymagają zbyt dużej pracy i zbyt dużego nakładu finansowego, ale można też jak Miejski Zakład Komunikacji przy współpracy władz miasta Wejherowa podjąć działania, szukać dofinansowań i najlepszych opcji. Wszystko bowiem zmierza ku zniwelowaniu zanieczyszczenia powietrza.

 

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe