Dni Otwarte Funduszy Europejskich. OPEC dla mieszkańców...

  • 16.05.2018, 11:06 (aktualizacja 16.05.2018 12:04)
  • Redakcja wejherowo24.info
Dni Otwarte Funduszy Europejskich. OPEC dla mieszkańców...
Po raz piąty elektrociepłownia OPEC otworzyła swoje podwoje dla mieszkańców powiatu wejherowskiego. Wszystko w ramach ogólnopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Zabawa, konkursy, wykłady oraz możliwość osobistego przyjrzenia się urządzeniom, które na co dzień bywają niedostępne. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w wejherowskim oddziale elektrociepłowni OPEC przyciągnął tłumy.

"Widzę, ze dzieci się orientują z faktu, że sporo pieniążków pochodzących z Unii Europejskiej sprzyja temu, żeby wprowadzać nowoczesne metody pozyskiwania ciepła. Nauczycielom też chodzi o to, żeby od strony ekologii uświadamiać dzieci na pewne rzeczy." - powiedziała Urszula Knut nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Górze.

Wejherowski OPEC jest placówką, która w latach 2007 - 2013 otrzymała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w wysokości ponad 7 mln zł. Wybudowano wówczas nowoczesne źródło ciepła funkcjonujące na bazie silnika gazowego Rolls Royce’a.

"Na terenie miast: Gdynia, Rumia, Kosakowa i Wejherowa korzystamy dużo z programów unijnych. Powoduje to, że koszt wyprodukowania energii jest mniejszy, Możemy więcej starszych sieci zmodernizować. Dzięki funduszom unijnym rozwijamy sie, bo bez nich nie dalibyśmy rade." - powiedział Łukasz Koss dyrektor do spraw eksploatacyjnych w firmie OPEC Gdynia.

Poza rozwojem sieci z bieżącymi podłączeniami budynków, w ostatnich latach spółka wydała aż 22 mln zł na modernizację Ciepłowni Nanice. W efekcie to jedna z najnowocześniejszych, ekologicznych i energooszczędnych ciepłowni w Polsce. W 2012 roku emisja pyłów w Nanicach wynosiła 78,92 ton na rok, zaś w roku 2017 było to tylko 6,65 ton na rok. Oznacza to prawie 12 razy mniej pyłów w Wejherowie. Z pewnością ma to duży wpływ na poprawę czystości powietrza w naszym mieście.

"To jeden ze strategicznych partnerów, jeżeli chodzi o miasto. Dostarcza ciepło do dużej części naszych mieszkańców, a do tego jest bardzo nowoczesną firmą." - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

Podczas Dnia Otwartego wszyscy, oczywiście pod opieka ekspertów, mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda i jak funkcjonuje elektrociepłownia. Dla dzieci i młodzieży przygotowano liczne konkursy związane z ekologią oraz energetyką cieplną. Zaprezentowano także etiudę filmową o wytwarzaniu ciepła. Każdy uczestnik otrzymał małe upominki.

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe