Jubileuszowy Zjazd Kaszubów. Patronat prezydenta RP

  • 9.07.2018, 09:26 (aktualizacja 09.07.2018 10:13)
  • Redakcja wejherowo24.info
Jubileuszowy Zjazd Kaszubów. Patronat prezydenta RP
Jubileuszowy Zjazd Kaszubów odbył się w Luzinie. Tegoroczne obchody swoją obecnością uświetnił prezydent RP - Andrzej Duda.

Zjazdy Kaszubskie odbywają się co roku w innej miejscowości. Głównym organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Tradycyjnie cześć uczestników na zjazd przyjeżdża specjalnym pociągiem - Transcassubia. W Luzinie pojawił sie przed 10.00. Następnie kilka tysięcy Kaszubów - którzy na zjazd przyjechali nie tylko z różnych regionów województwa pomorskiego, ale tez zza granicy jak np. Kanada czy Stany Zjednoczone - przemaszerowali w kierunku kościoła św. Wawrzyńca.

Podczas Mszy św. uczestniczył m.in. prezydent RP Andrzej Duda. Wziął także udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Gerarda Labudę oraz w otwarciu festynu z okazji zjazdu. Prezydent RP Andrzej Duda pochlebnie wyrażał się o kaszubskiej społeczności.

"Dziękuję Wam za to, że w tych wartościach trwacie. Dziękuję Wam za to, że je przekazujecie, że jest z nami dzisiaj kolejne, najmłodsze pokolenie – znów w strojach kaszubskich, znów mówiące w Waszym języku. To jest niezwykła wartość Waszej kaszubskości, a zarazem Waszej polskości " – powiedział Andrzej Duda.

Na placu przy gimnazjum, gdzie przygotowano scenę, stoiska z rękodziełem regionalnym, potrawami, zorganizowano wielką ucztę. O muzyczną stronę zadbały tacy wokaliści-zespoły jak: zespól POBLO na czele z Eweliną Pobłocką, Weronika Korthals, kapela FUCUS, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, kapela Ciupaga czy chociażby kapela Zgrywańce.

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe