Czyste powietrze... Samorządy nie otrzymają pieniędzy?

  • 11.07.2018, 13:45 (aktualizacja 11.07.2018 13:57)
  • Redakcja wejherowo24.info
Czyste powietrze... Samorządy nie otrzymają pieniędzy?
Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska unieważnił konkurs "Czyste Powietrze Pomorza". Oznacza to że petenci, którzy w poszczególnych samorządach złożyli wnioski o dofinansowanie do wymiany pieców zostali "z niczym"? Władze miasta Wejherowo nie zamierza jednak zostawić swoich mieszkańców bez pomocy.

Decyzja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska pozostawiła osoby, które w tym roku zamierzały wymienić piec i otrzymać pomoc finansową w wysokości do 35% poniesionych kosztów na przysłowiowym "lodzie". Decyzja odwołaniu konkursu na wiele miast i gmin spłynęła raptownie, bo 9 lipca, pozostawiając urzędników i osoby, które składały w dezorientacji.

"W związku z tym, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska unieważnił konkurs 'Czyste Powietrze" prezydent podjął decyzje o tym, abyśmy z budżetu miasta przejęli na siebie te obowiązki, które pierwotnie miał mieć WFOS." - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

Do tegorocznej edycji z samego tylko Wejherowa wpłynęły 52 wnioski, dotyczące wymiany 96 pieców.

"Musimy zebrać pieniądze. Nie ukrywam, że będą to pieniądze z tych pozycji budżetowych, które w tej chwili są w mieście. Nie mamy dodatkowych pieniędzy. Musimy na to wygenerować fundusze z tego co już zabezpieczyliśmy w ramach innych zadań." - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

Unieważnienie konkursu "Czyste Powietrze Pomorza" ma związek prawdopodobnie z wdrożeniem nowego programu realizowane w latach 2018 02029. szczegóły jednak nie są znane. Kryteria naboru, warunki finansowania oraz możliwości otrzymania wsparcia z Wojewódzkiego Programu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej pojawią sie na stronie www.wfos.gdansk.pl

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WJ
WJ 19.07.2018, 12:48
Dlaczego władze Wejherowa podniosły takie larum z powodu unieważnienia konkursu na wymianę pieców ? Ich argument o "priorytetowym" podejściu do wymiany pieców można między bajki włożyć, bo po "czynach ich poznacie" :) Traktowali problem od samego początku po macoszemu, a najlepszym tego dowodem jest kwota dopłat do wymiany wszystkich pieców w ciągu swoich rządów - to zaledwie 2.5 mln zł, czyli grosze w porównaniu choćby z wydatkami na filharmonię (5 mln zł tylko w tym roku) czy milionów na park miejski.
Dlatego ich oburzyło odwołanie konkursu, bo nie będą mogli wykorzystać dopłat do wymiany pieców w swojej propagandzie sukcesu, czyli nie będą mogli sobie przypisać zasług i to ich boli najbardziej :D
Nowy konkurs będzie skierowany bezpośrednio do właścicieli z pominięciem samorządów.
WJ
WJ 17.07.2018, 17:45
Jednak władze Wejherowa to mistrzowie propagandy :) To świetny przykład, w jaki sposób walkę ze smogiem można wykorzystać politycznie do własnych celów. Teraz prezydent robi z siebie wybawcę ... na kilka miesięcy przed wyborami ;) Szkoda, że tak bohatersko nie walczył o wymianę pieców od 2006 roku, bo wtedy powstał pierwszy raport WIOŚ, który zalecał opracowanie Programu Ochrony Powietrza. Władze niewiele zrobiły przez te wszystkie lata, a nagle się obudziły, bo afera smogowa pokazała, jak bardzo jest źle. Nawet nie mają tyle honoru i odwagi, żeby przyznać się do własnych zaniedbań, a do tego mieszkańców bezczelnie wprowadzają w błąd na temat zanieczyszczenia powietrza i odwołanego konkursu.
Pismo z WFOŚ do Prezydenta Wejherowa wyjaśnia przyczyny unieważnienia konkursu. Będzie nowy, lepszy konkurs i można będzie dostać dofinansowanie nie tylko na wymianę pieca, ale też termoizolację domu ! I co najważniejsze - WFOŚ podaje konkretną datę ogłoszenia konkursu - do 31.07.2018 r. I Dlaczego tych bardzo ważnych informacji nie podają władze Wejherowa ani "niezależne i zawsze obiektywne" media ? ;)
Czego ta pani, która jest niestety, wiceprezydentem Wejherowa, nie zrozumiała z pisma WFOŚ ?? Albo pani wiceprezydent rzeczywiście niewiele zrozumiała, co ją kompromituje do reszty na tym stanowisku, albo specjalne wprowadza w błąd mieszkańców i stąd wniosek, że władze umyślne zatajają istotne fakty !

Pozostałe