Mierniki jakości powietrza. Skala...

  • 16.11.2018, 13:01 (aktualizacja 08.02.2019, 14:35)
  • Redakcja wejherowo24.info
Mierniki jakości powietrza. Skala...
W bardzo czytelny sposób na stronie Urzędu Miasta Wejherowa można dokonać odczytu stanu powietrza. Jest to możliwe m.in. za pomocą kolorowych symboli tzw buziek. Od tych pokazujących idealny stan w kolorze niebieskim, po przez te pokazujące zły stan powietrza w kolorze czerwonym. Pamiętajmy jednak, że owe symbole nie oznaczają przekroczenia norm. Są to pomiary bieżące.

Sześć mierników pyłu zawieszonego zainstalowanych przez Urząd Miejski dokonuje pomiarów przy: ul. Nanickiej, ul. Kochanowskiego, ul. Konopnickiej, u zbiegu ul. Paderewskiego/Sikorskiego, ul. Roszczynialskiego/Ofiar Grudnia 1970 oraz przy ul. Mostnika. Oprócz tego funkcjonuje stacja zamontowana znacznie wczesniej przez WIOS a znajduje się na Ratuszu. Na stronie internetowej miasta www.wejherowo.pl została uruchomiana specjalna zakładka pozwalająca w przystępnej formie śledzić pomiary na bieżąco.

Wartości liczbowe podawane przez system miejskich mierników są pomiarami BIEŻĄCYMI tzn. podają wartość stężenia pyłów w powietrzu z ostatniej godziny. Skala zawiera sześć poziomów zanieczyszczenia w zależności od kategorii indeksu oznaczonych symbolami graficznymi i kolorami: https://powietrze.wejherowo.pl/help.
Pomiary średniodobowe i średnioroczne wykonywane są na stacji referencyjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które te dane są najbardziej miarodajne i prawnie stanowią podstawę do prowadzenia analiz przez właściwe jednostki takie jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku czy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Stworzona miejska sieć monitoringu powietrza w Wejherowie w swoich zadaniach nie ma zastąpić stacji referencyjnej WIOŚ – stanowi uzupełnienie systemu, które ma pokazać bieżące informacje o stanie jakości powietrza w danym momencie, tak aby można było na bieżąco ocenić sytuację i podjąć działania.

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe