Młyny Historii... Spójrz prawdzie w oczy - Piaśnica

  • 03.12.2018, 13:25 (aktualizacja 18.02.2019, 12:41)
  • Redakcja wejherowo24.info
Młyny Historii... Spójrz prawdzie w oczy - Piaśnica zdj. Muzeum Piaśnickie
Lasy Piaśnickie skrywają w sobie szereg okrutnych zbrodni, które w czasie II wojny światowej przeprowadzili niemieccy okupanci. Zginęły miliony niewinnych ludzi, patriotów, działaczy kaszubskich, duchownych, inteligencja, chłopi, rodziny, a nawet malutkie dzieci! Niewiele osób zdaję sobie jeszcze sprawę z ogromu tej strasznej i krwawej jaźni.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie postanowiło głośno mówić o tym, dbać o pamięć pomordowanych i oddać im cześć. W tym celu m.in. powstał cykl filmów "Młyny Historii".


"Pomysł nakręcenia całego cyklu dokumentalnego, który nazywa się "Młyny Historii" narodził się z potrzeby opowiedzenia współczesnym językiem filmowym o zbrodni pomorskiej 1939 r. " - podreśliła Teresa Patsidis dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. 


Cykl rozpoczyna film "Piaśnica"zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dokument, składający się z dwóch około 25-minutowych odcinków, wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. 


Pierwsza część opowiada o wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.


Premiera filmu odbędzie się w warszawskich "Złotych Tarasach" już 10 grudnia. 

"Chodzi nam szczególnie o to, żeby Polacy w centralnej Polsce, gdzie zbrodnia w Lasach Piaśnickich jest mało znana, usłyszeli o tej faktografii. Natomiast na Pomorzu zrobimy uroczystą premierę w Wejherowie w pierwszym kwartale 2019 roku." - powiedziała Teresa Patsidis dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. 


Reżyserii filmu podjął się Mariusz Sławiński, zaś zdjęcia wykonał Sebastian Jaworski. Film oprócz scen nagrywanych w Lasach Piaśnickich wzbogacony jest animacją, starymi fotografiami oraz co najważniejsze, wypowiedziami osób, które są świadkami wydarzeń i cudem przeżyły krwawe dzieje w Piaśnicy. 

 

 

 

 

 

 

Redakcja wejherowo24.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe