Koniec z papierową wersją zwolnienia L4. Jak minęły pierwsze dni z elektronicznymi zwolnieniami?

  • 5.12.2018, 11:22 (aktualizacja 05.12.2018 11:45)
  • Krzysztof Cieszyński ZUS
Koniec z papierową wersją zwolnienia L4. Jak minęły pierwsze dni z elektronicznymi zwolnieniami?
Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i prawie 75 tys. do godziny 14.00  we wtorek – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich. W szczytowym momencie do systemu wpływało ich nawet 19 na sekundę. W Pomorskiem jedynie w poniedziałek wystawiono prawie 9,5 tysiąca e-ZLA. 

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do historii. Zastąpiły je zwolnienia elektroniczne. W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa lekarze w całej Polsce wystawili  10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA., z czego ponad 9,4 tys. w woj. pomorskim (7 613 w Gdańsku i 1 803 w Słupsku). Oznacza to, że średnio wystawiono tyle samo zwolnień co przez dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił sezonowy wzrost zachorowań. Wówczas jednak ok. 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe. 
Wczoraj w całym kraju papierowych zaświadczeń było jedynie 161, z czego w Pomorskiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie kontaktował się z lekarzami, którzy wystawili zwolnienie w nieprawidłowej, papierowej formie. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. 
Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze papierowe zwolnienia, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas. 

 

Krzysztof Cieszyński ZUS
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe