Prezydent podjął decyzje... W Wejherowie nie będzie podwyżek podatków

  • 13.12.2018, 10:24 (aktualizacja 10.06.2019, 10:08)
  • Redakcja wejherowo24.info
Prezydent podjął decyzje... W Wejherowie nie będzie podwyżek podatków
Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Wejherowa. Zgodnie z decyzją wladz miasta nie będzie podwyżki podatków w 2019 roku.

Od 6 lat nie było w Wejherowie podwyżki podatków od nieruchomości, środków transportowych i w kwestii opłat za posiadanie psa. Podatki te nie wzrosną też w 2019 roku.


"Podatki nie są podnoszone przede wszystkim, bo słyszymy, że ogromne obciążenia spadną na mieszkańców, głównie w związku  podwyżką cen za energie elektryczną.  Nie chcemy jeszcze obciążać ich kolejnymi podwyżkami." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa. 

Pomimo decyzji prezydenta o nie podnoszeniu podatków, rosną wydatki budżetu miasta, szczególnie te związane z inwestycjami. 


"Srodki bierzemy przede wszystkim z możliwości pozyskania funduszy unijnych. Chcemy, żeby te inwestycje, które są szczególne i bardzo kosztowne, a będą realizowane w kolejnym roku były przede wszystkim zasilane ze środków zewnętrznych." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa. 

W  kadencji 2015-2018 Wejherowo pozyskało ponad 50 mln zł dotacji zewnętrznych na inwestycje oraz działania nieinwestycyjne. Razem ze środkami zdobytymi przez prezydenta Krzysztofa Hildebrandta w latach poprzednich, jest to już ponad 100 mln zł dodatkowych środków wykorzystanych na rozwój miasta, który służy mieszkańcom.
Zadłużenie Wejherowa utrzymuje się na względnie niskim i bezpiecznym poziomie -  wskaźnik zadłużenia na koniec 2018 roku wyniesie  26,5 %, a za maksymalny przyjmuje się 60%.


Roczne stawki podatku od nieruchomości wynoszą od 2013 r.: podatek od budynków mieszkalnych - 73 gr. od 1 mkw. powierzchni użytkowej, ale jeżeli jedynym źródłem utrzymania jest emerytura lub renta - 53 gr.
Od 2017 r. zmniejszyła się stawka podatku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, która wynosi 22,66 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej oraz stawka podatku za budynek zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – 4,61 zł.
Podatek od pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego oraz organizacje pożytku publicznego wynosi 7,50 zł od 1 mkw. powierzchni. Podatek od gruntów mieszkalnych wynosi 45 gr. od 1 mkw. powierzchni, natomiast emeryci zapłacą 33 gr.
Nie zmienia się także roczna stawka podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Wejherowa. Podatek od autobusów uzależniony jest od liczby miejsc siedzących. Stawka od autobusów spełniających normy ekologiczne EURO II, EURO III, EURO IV z liczbą miejsc mniejszą niż 22 wynosi 1,780 zł, spełniających normy ekologiczne EURO V - 900 zł, a od pozostałych autobusów - 1.830 zł. Stawka za pojazdy spełniające normy ekologiczne EURO II, EURO III, EURO IV z liczbą miejsc równą lub wyższą niż 22 miejsca wynosi  2.280 zł,  spełniających normy ekologiczne EURO V - 1.150 zł, a  od pozostałych autobusów - 2.320 zł.
Od 2011 roku nie zmieniła się stawka opłaty od posiadania psów, która wynosi 75 złotych rocznie od każdego ps
a.

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

s.
s. 13.12.2018, 10:44
Jak nie będzie jak już dostałem podwyżkę podatku za nieruchomości ?

Pozostałe