Kolęda. Jak się przygotować, gdy ksiądz zawita do naszego domu?

 • 07.01.2019, 11:46 (aktualizacja 07.01.2019, 11:53)
 • Krzysztof Wencki
Kolęda. Jak się przygotować, gdy ksiądz zawita do naszego domu? https://stock.adobe.com
Kościół katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj jest to okres trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Prawo kanoniczne w tej kwestii nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów.

Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo  dla rodziny na cały rok.

Zachęty do kolędowania dopatrywano się w legendzie, że trzej mędrcy po oddaniu pokłonu Dzieciątku Jezus rozeszli się w różnych kierunkach, głosząc w wielu miejscowościach nowinę o Bożym Narodzeniu (Mt 2,1-12). Ponadto wiemy, że Chrystus posyłał swoich uczniów do ludzi. Mówił im: „Idźcie i głoście: Bliskie jest królestwo niebieskie” .Warto podkreślić, że kapłani nie idą we własnym imieniu, ale w imieniu Chrystusa.

Zapis dotyczący odwiedzin duszpasterskich reguluje też Kodeks Prawa Kanonicznego: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować" (kań. 529 § l KPK).

Widzialnym znakiem zaproszenia jest napis poświęconą kredą na naszych drzwiach: K+M+B=2018, albo C+M+B+2018. Z tego co wiadomo, to obie wersje są prawidłowe. Pierwsza to inicjały imion trzech mędrców ze wschodu, a więc są świadectwem, że jak oni wyznajemy wiarę w Boga, który objawił się pogańskiemu światu w Chrystusie Jezusie. Druga wersja to skrót od słów łacińskich: Christus mansionem benedicat, czyli dosł. „Niech Chrystus dom błogosławi”. Natomiast plusy to krzyże. Napis ten jest znakiem wiary i zaproszeniem kapłana, idącego po kolędzie. Trudno, żeby ktoś na drzwiach domu umieścił taki napis, a nie przyjął kapłana.

Co powinniśmy mieć gdy ksiądz przychodzi po kolędzie?

 • Stół nakryty białym obrusem
 • Krzyż i świece (może być też biblia)
 • Naczynie ze święconą wodą oraz kropidło

Jeśli nie mamy w domu święconej wody to należy nalać do naczynia czystej wody i przed modlitwą poinformować kapłana, że to zwykła nieświęcona woda. Ksiądz ją wówczas poświęci. Bardzo często też kapłani noszą ze sobą podręczne kropidło.

Najczęstszy przebieg wizyty kapłana :

 • Kiedy kapłan wchodzi do domu, wita domowników pozdrowieniem: „Pokój temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom” lub innym podobnym. 
 • Po przywitaniu się z domownikami, kapłan rozpoczyna wspólną modlitwę.
 • Następnie kapłan błogosławi dom znakiem krzyża św., odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa.Kapłan może również pobłogosławić dewocjonalia, np. obrazki czy krzyże.
 • Po błogosławieństwie domu kapłan rozpoczyna rozmowę z domownikami.Wierni mają wtedy sposobność zadać księdzu pytania, podzielić się swoimi spostrzeżeniami w kwestii duszpasterstwa.
 • Zapewne ubolewać należy, iż na kolędach rzadko pojawia się temat wiary. Zazwyczaj też wierni nie mają żadnych pytań w tej dziedzinie.
 • Na końcu kapłan zostawia pamiątkowy obrazek kolędowy, który zazwyczaj związany jest z tematyką świąt Bożego Narodzenia.
 • Brak możliwości złożenia ofiary na potrzeby Kościoła nie może być w żadnym wypadku powodem nie przyjęcia księdza po kolędzie.

Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz parafii. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek. Na terenach wiejskich chętna rodzina udostępnia samochód z kierowcą i wozi księdza od domu do domu. Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci i organista.

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe