Trasa Kaszubska. Ponad 20 km dróg na terenie powiatu wejherowskiego

  • 11.02.2019, 14:56 (aktualizacja 10.06.2019, 10:07)
  • Redakcja wejherowo24.info
Trasa Kaszubska. Ponad 20 km dróg na terenie powiatu wejherowskiego Mapa: GDDKIA Mapa z odcinkami realizacyjnymi drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia.
Droga ekspresowa S6 – tzw. Trasa Kaszubska pomiędzy Bożympolem Wielkim a Gdynią jest w fazie realizacji. GDDKIA podpisała umowy w formule "projektuj i buduj" z wykonawcami wszystkich trzech odcinków na jakie podzielono inwestycję. Prace wyniosą w sumie około 2 mld zł, z czego prawie połowę dołoży Unia Europejska. Powiatowa Rada Przedsiębiorców zorganizowała w starostwie wejherowskim spotkanie robocze, które miało na celu uwzględnienie ewentualnych uwag jeszcze w fazie projektowej.

Ku końcowi zbliża się projektowanie odcinków drogi ekspresowej S6 na trasie pomiędzy Słupskiem a Gdańskiem na odcinkach o łącznej długości blisko 41 km. Z tego 20 km znajduje się na terenie powiatu wejherowskiego. 
Droga ekspresowa między Luzinem a Szemudem będzie miała ok. 10,26 km długości, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjnego postoju. 
Drugi odcinek ulokowany jest  między Bożympolem Wielkim a Luzinem (z węzłem) i ma długość 10,4 km.


"Jeden odcinek jest już pewny, że będzie realizowany, ale dla nas ważne są zjazdy z Trasy Kaszubskiej prowadzące do dróg powiatowych i dróg wojewódzkich." - powiedziała Gabriela Lisius starosta powiatu wejherowskiego. 


Przedsiębiorcy zasugerowali, żeby uwzględnić kwestie dwupasmowych zjazdów.


"Turystyczne atrakcje, które są na naszym terenie powodują olbrzymi ruch. Dobrze zaprojektowane drogi i węzły komunikacyjne spowodują to, że w przyszłości nie będzie to tak uciążliwe jak teraz." - powiedział Leszek Glaza prezes Regionalnej Izby Przedsiębiorców "Norda". 


Nie wszystkie nowe pomysły są realne, bowiem znacznie opóźni to realizacje oraz pochłonie gigantyczne, dodatkowe koszty. Marszałek podkreślił, że budowa Trasy Kaszubskiej wymaga również rozbudowy sieci dróg i zjazdów na terenie poszczególnych samorządów. Jest to zatem rozległe i ważne przedsięwzięcie, ale trzeba do niego podejść z uwzględnieniem wszelkich kryteriów, również tych finansowych.


"Odnoszę się do tych postulatów pozytywnie, ale zdaję sobie sprawę z tego, że wszystkich, nawet wspólnie, nie jesteśmy w stanie zrealizować." - podkreślił Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego. 


Samorządowcy podjęli się wspólnych spotkań z inwestorami oraz przedsiębiorcami raz na kwartał. Ma to pomóc w uwzględnieniu możliwych wariantów ułatwiających komunikacje. Tym bardziej, że budowa Trasy Kaszubskiej na czas jej realizacji spowoduje pewne utrudnienia w transporcie. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, prace budowlane odcinka od Bożegopola Wielkiego do Gdyni rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku.

 

 

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Leszek
Leszek 14.02.2019, 16:38
Są zname juz firmy ktore będą budowaly tę trase?
Wtajemniczony
Wtajemniczony 20.02.2019, 00:21
Jeden z newralgicznych odcinków ponoć ARKABUD wspólnie z SKANSKĄ

Pozostałe