Fontanna św. Franciszka. Nowy obiekt na Placu Wejhera

  • 29.05.2019, 13:11 (aktualizacja 02.09.2019, 15:26)
  • Redakcja wejherowo24.info
Fontanna św. Franciszka. Nowy obiekt na Placu Wejhera
Mieszkańcy Wejherowa od 28 maja mogą podziwiać nową fontannę na Placu Jakuba Wejhera. Zastąpiła starą, często niedziałającą fontannę. Jej odsłonięcie zbiegło się z 410 rocznicą urodzin założyciela miasta. Na środku widnieje postać św. Franciszka.

Kto zna historie miasta nie będzie zaskoczony. Jakub Wejher sprowadził do Wejherowa franciszkanów i za jego sprawą powstał tutaj klasztor. Założyciel naszego miasta w 1643 ufundował kościół pod wezwaniem św. Franciszka i św. Anny wraz z klasztorem. Nie powinno zatem dziwić, że nowy obiekt nawiązuje do rysów historycznych miasta. 
Poprzednia fontanna wymagała gruntownego remontu. W trakcie prac okazało się, że cała podziemna infrastruktura wymaga większego nakładu niż przypuszczano.

"Zawsze był problem z ciśnieniem wody, która wypływała z fontanny (...) To był nasz główny cel, aby spowodować, żeby to ciśnienie wody było prawidłowe.  Natomiast cała reszta; że św. Franciszek obraca się, to, że niektóre zwierzęta tryskają wodę, to, że jest woda spadająca z bramy; to już jest wizja rzeźbiarki."- powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.

Rzeźbę, która stanowi główny element fontanny, wykonała Dorota Dziekiewicz-Pilich. Koszt modernizacji wraz  z wymianą podziemnej infrastruktury to 300 tys. zł. 

Zapytaliśmy przypadkowe osoby, czy podoba im się nowa fontanna? Zobacz video.

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe