Jak to z Wejherem było? Za nami waleczny weekend...

  • 24.06.2019, 15:01 (aktualizacja 24.06.2019, 15:17)
  • Redakcja / UM Wejherowo
Jak to z Wejherem było? Za nami waleczny weekend...
Ponownie Wejherowo zostało oblężone. Na szczęście to tylko rekonstrukcja, podczas której ukazano najazd zdrajców i szwedzkich grup. Wszystko tworzyło widowisko zrealizowane przez grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.

„Jak to z Jakubem Wejherem było?” - przekonali się uczestnicy kolejne rekonstrukcji historycznej,która rozegrana była w Wejherowie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego, Wejherowskie Centrum Kultury oraz prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt. 
W tym roku ukazano wydarzenia, które miały miejsce przy twierdzy pod Białą i w których udział brał wielki dostojnik, urodzony w 1609 roku syn Jana Wejhera i Anny Szczawińskiej, sam Jakub Wejher.

Najbardziej widowiskowa część wydarzenia, czyli coroczna rekonstrukcja historyczna odbyła się w sobotę. Oficjalne rozpoczęcie inscenizacji nastąpiło od przemarszu wojsk przez Plac Jakuba Wejhera oraz manewrów wojskowych. Bitwa wieczorna, czyli obrona miasta przed Szwedami odbyła się ponownie na placu Jakuba Wejhera. Na zakończenie, po „krwawej” walce, nastąpił przemarsz z pochodniami.

Do Wejherowa zjechali się rekonstruktorzy z całej Polski. Blisko 150 osób. Największe bitwy rozegrano na Placu Jakuba Wejhera, Część uroczystości odbyła się także w park Majkowskiego, gdzie rozbito obozowisko, a na gości czekały specjalne stoiska z wyrobami przypominającymi te z dawnych czasów.

Rekonstrukcja historyczna w Wejherowie organizowana jest od 2014 roku. Wydarzenie obejmuje epizody historyczne z czasów potopu szwedzkiego, rozgrywające się w naszym mieście i okolicach. 

 

Redakcja / UM Wejherowo

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe