Modernizacje 8 dworców w woj. pomorskim. Zakończono remont tunelu na dworcu w Gdańsku Głównym

  • 21.10.2019, 08:46 (aktualizacja 18.03.2020, 09:42)
  • Przemysław Zieliński / PKP PLK/ Lilii Wilczyńska
Modernizacje 8 dworców w woj. pomorskim. Zakończono remont tunelu na dworcu w Gdańsku Głównym Zdj. www.pkp.pl
Droga z dworca Gdańsk Główny do pociągów stała się znacznie krótsza. W piątek udostępnione zostało przejście podziemne łączące perony z dworcem. Na peronie nr 1 pociągi zatrzymują się już przy obu krawędziach. Warta 62 mln zł inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy dostępność stacji dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Podróżnym korzystającym ze stacji Gdańsk Główny w piątek, 18 października, udostępnione zostanie przejście podziemne łączące perony z budynkiem dworca kolejowego. Dzięki otwarciu przejścia znacznie skróciła się droga dojścia pasażerów z budynku dworca do pociągów. W obiekcie wymieniono posadzkę, wystrój ścian i sufitu oraz oświetlenie. Efektem jest poprawa estetyki i funkcjonalności przejścia. Taki sam zakres prac zostanie wykonany w przejściu podziemnym łączącym stację z miastem i dworcem autobusowym - roboty zakończa się w styczniu 2020 r.

Podróżni i turyści w Gdańsku Głównym korzystają już z przebudowanych peronów nr 1 i 2. Wyremontowano zabytkową wiatę, ustawiono też nowe ławki. Na obu peronach jest nowe, energooszczędne oświetlenie w formie stylizowanych na historyczne lamp. Zamontowano nowe gabloty informacyjne oraz czytelne oznakowanie, które gwarantuje podróżnym dobrą orientację na stacji. Zmodernizowane perony są wyższe, co ułatwia pasażerom wsiadanie do pociągów.

Udogodnieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą nowe windy oraz ruchome schody prowadzące z przejść podziemnych na perony nr 1 i 2. Cztery pary schodów ruchomych oraz cztery windy zostaną udostępnione pasażerom w styczniu 2020 r.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość zadania o nazwie „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny” wynosi 62 mln zł brutto.

Obecnie trwa modernizacja 114 dworców w 11 województwach: małopolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim oraz lubelskim, wielkopolskim, łódzkim, lubuskim i świętokrzyskim. Wszystko w ramach  inwestycji dworcowych ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W województwie pomorskim projekt zakłada modernizację lub budowę 8 takich punktów: Gdańsk Główny, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Wrzeszcz, Prabuty, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Szymankowo, Tczew.

Zakres przedmiotowy inwestycji obejmuje w szczególności:

  • rozbiórkę istniejącego budynku i budowę nowego dworca systemowego w Pruszczu Gdańskim,
  • przebudowę i modernizację istniejących obiektów w Gdańsku Głównym, Gdańsku Oliwie, Gdańsku Wrzeszczu, Prabutach, Pszczółkach, Szymankowie, Tczewie i Suszu,
  • dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • zagospodarowanie terenów wokół dworców,
  • budowę dróg dojazdowych i parkingów przed dworcami,
  • przywrócenie historycznego wyglądu obiektów w zakresie podlegającym ochronie konserwatorskiej,
  • zintegrowanie dworców z innymi środkami transportu.

Stan realizacji poszczególnych inwestycji dworcowych w projekcie:

Gdańsk Oliwa

– etap prac: przetarg na projektowanie: rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, trwa procedura podpisywania z wykonawcą wyłonionym w ramach umowy ramowej

– planowany rok oddania dworca do użytkowania: 2021

Gdańsk Wrzeszcz

– etap prac: przetarg na projektowanie: rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, trwa procedura podpisywania umowy z wykonawcą wyłonionym w ramach umowy ramowej

– planowany rok oddania dworca do użytkowania: 2021

Gdańsk Główny

– etap prac: przetarg na roboty: przetarg na przebudowę dworca jest w toku

– planowany rok oddania dworca do użytkowania: 2021

Pruszcz Gdański

– etap prac: przetarg na projektowanie: rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, trwa procedura podpisywania umowy z wykonawcą wyłonionym w ramach umowy ramowej

– planowany rok oddania dworca do użytkowania: 2021

Przemysław Zieliński / PKP PLK/ Lilii Wilczyńska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe