Nowe zawody w kształceniu. To reakcja na brak pracowników

  • 03.12.2019, 12:23 (aktualizacja 03.12.2019, 12:27)
  • www.portalsamorzadowy.pl
Nowe zawody w kształceniu. To reakcja na brak pracowników Zdj: www.pixabay.com.pl
Technik spawalnictwa, zdobnik ceramiki, technik taboru kolejowe oraz mechanik pojazdów kolejowych - te zawody zostaną wprowadzone do systemu oświaty od 1 września 2020 roku. Tak zakłada skierowany do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego opublikowany został 19 listopada w Rządowym Centrum Legislacji.

Jak można przeczytać w projekcie na wniosek Ministra Przedsiębiorczości i Technologii do systemu oświaty wprowadzone zostaną zawody „technik spawalnictwa” (kształcenie w tym fachu będzie realizowane w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia) oraz „zdobnik ceramiki” (kształcenie ma być prowadzone w branżowej szkole I stopnia, zarazem zawód ten będzie stanowił podbudowę do kształcenia w zawodzie „Technik ceramik”). Na wniosek Ministra Infrastruktury natomiast w systemie oświaty mają się znaleźć zawody „technik taboru kolejowego” (kształcenie będzie realizowane w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia) oraz „Mechanik pojazdów kolejowych” (nauka ma być realizowana w branżowej szkole I stopnia, zawód ten będzie stanowił również podbudowę do kształcenia w zawodzie „Technik taboru kolejowego”).

Kształcenie we wszystkich tych zawodach będzie mogło być prowadzone też na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Jak podkreśla MEN wprowadzenie do systemu oświaty nowych zawodów to odpowiedź na sygnały płynące od pracodawców, borykających się z brakiem wykwalifikowanych fachowców na rynku.

www.portalsamorzadowy.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dobrze
dobrze 04.12.2019, 11:48
no pewnie każdy chce mieć zawód i pracować

Pozostałe