Ratują życie. Strażnicy od wszystkiego

  • 24.12.2019, 08:37 (aktualizacja 30.12.2019, 09:39)
  • SM Wejherowo
Ratują życie. Strażnicy od wszystkiego Zdj: SM Wejherowo
W tym roku wejherowscy strażnicy podjęli około 50 interwencji medycznych związanych z ratowaniem życia ludzkiego. Działań tych podejmują się głównie ci funkcjonariusze, którzy ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale nie tylko. Strażnicy udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej osobom jej potrzebującym, z własnej inicjatywy, bądź zlecenie udzielenia takiej pomocy otrzymują od dyspozytora pogotowia, gdy ten nie może w najbliższym czasie zadysponować karetki pogotowia.

Tak  było  m.in. 12 grudnia 2019 roku, gdzie strażnicy  na zlecenie dyspozytora  pogotowia pojechali udzielić pierwszej pomocy mężczyźnie, który spadł z schodów i doznał urazów twarzoczaszki. Strażnicy, którzy często jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce  zdarzenia, pierwszej pomocy udzielają przy złamaniach, omdleniach stanach padaczkowych i innych oraz współdziałają z ratownikami medycznymi. Dwukrotnie użyli defibrylatora w sytuacjach nagłego zaniku krążenia. Obecnie w wejherowskiej straży miejskiej kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy posiada 7 strażników.  W roku następnym przeszkoleni zostaną kolejni. Nie jest to przymus służbowy, bo wszyscy którzy ukończyli kurs KPP przystąpili do niego z własnej i nieprzymuszonej woli. Należy też dodać , że na wyposażeniu radiowozu interwencyjnego znajduje się specjalistyczna torba  medyczna oraz inny sprzęt, w tym defibrylator. Ponadto w wejherowskiej straży miejskiej pracuje 6 honorowych dawców krwi, którzy regularnie oddają swoją drogocenną krew dla innych.

SM Wejherowo

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

alkotesty
alkotesty 26.12.2019, 23:29
Znowu pijani kierowcy na drogach. Są pierwsze podsumowania policji
345 pijanych kierowców w Wigilię i pierwszy dzień świąt zatrzymała na drogach polska policja. Mundurowi przyznają, że liczba kierowców pod wpływem alkoholu rośnie pierwszy raz od kilku lat.

Pozostałe