Wyjątkowi strażnicy. Pomagają zagubionym seniorom

  • 21.01.2020, 10:06 (aktualizacja 21.01.2020, 10:11)
  • SM Wejherowo/redakcja
Wyjątkowi strażnicy. Pomagają zagubionym seniorom Zdj: SM Wejherowo
Już po raz trzeci w ciągu ostatniego tygodnia wejherowscy strażnicy pomagali zagubionym seniorom w powrocie  do ich rodzin, domu, a także w chorobie.

Pierwsze zdarzenie zanotowano 13 stycznia 2020 roku około godziny 19:20. Dyżurny Straży Miejskiej został poinformowany, że na wysokości węzła Zryw chodzi zagubiona starsza kobieta.  Okazało się, że  drogi do domu i miejsca zamieszkania zapomniała cierpiąca na zaniki pamięci 75-letnia mieszkanka Rumi. Kobietę odwieziono do miejsca zamieszkania.

Kolejne dwa  przypadki udzielenia pomocy cierpiącym na demencję starczą i inne zaburzenia strażnicy udzielili 19 stycznia. O godzinie 13:45 dyżurnego Straży Miejskiej powiadomiono, że w jednym z lokali mieszkalnych w Wejherowie sąsiadka siedzi na podłodze w niedogrzanym mieszkaniu i wygląda na chorą. Zgłoszenie potwierdziło się. Wezwano pogotowie i kobieta przewieziona została do szpitala. Dnia następnego sprawę przekazano do MOPS w Wejherowie celem podjęcia odpowiednich kroków prawnych związanych z pomocą socjalną i opiekuńczą dla tej kobiety.

Tego samego dnia o godzinie 21:20 kolejne zgłoszenie. Tym razem dyspozytor MZK zgłosił, że w zajezdni  MZK w autobusie siedzi starsza kobieta. Nie wiedziała gdzie chce jechać, skąd przyjechała i gdzie się znajduje. Wskazywała adres zamieszkania córki w Wejherowie, ale tam nikogo nie było w domu. Strażnicy ustalili, że  zagubioną z zanikami pamięci jest 78-letnia mieszkanka Gdańska. Z kobietą udano się na SOR, gdzie po badaniach stwierdzono, że nie wymaga hospitalizacji. Strażnicy ustalili również rodzinę kobiety w Gdańsku, która kobietę odebrała.

Każda tego typu interwencja wymaga od strażników pełnego profesjonalizmu i cierpliwości, gdyż kontakt z tymi osobami jest utrudniony. Często nie pamiętają jak się nazywają i gdzie mieszkają.

 

SM Wejherowo/redakcja

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe