Szpital w Wejherowie. Sukces kardiologów

  • 23.01.2020, 09:01 (aktualizacja 23.01.2020, 09:16)
  • Pomorskie Szpitale / redakcja
Szpital w Wejherowie. Sukces kardiologów Zdj: Lilii Wilczyńska, Szpitale Pomorskie
Wejherowscy kardiolodzy podjęli się innowacyjnego zabiegu. Dokonali trzy działania polegające na wszczepieniu tzw. przedsionkowego regulatora przepływu AFR.  Na świecie wykonywane są tylko pojedyncze takie zabiegi, głównie u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem płucnym. W Polsce, jak dotąd wszczepiono cztery implanty, z tego dwa w Gdańsku, jeden w Poznaniu oraz jeden w Krakowie.

20 stycznia br. w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie (Szpitale Pomorskie sp. z o.o.) zespół lekarzy w składzie: Łukasz Lewicki, Maciej Karwowski, Sebastian Liedtke, Wojciech Piotrowicz; pielęgniarek: Grażyny Milewskiej, Bożeny Wojtas, Ewy Kurek oraz techników: Anny Kaczmarek i Kamila Grzeli wykonał trzy zabiegi wszczepienia tzw. przedsionkowego regulatora przepływu AFR (ang. Atrial Flow Regulator). Zabiegi te wykonano u pacjentów z ciężką niewydolnością serca.

"Terapia polega na wytworzeniu w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca za pomocą igły oraz balonika otworu, a następnie implantacji specjalnie zaprojektowanego krążka z otworem o średnicy 8 mm zbudowanego z nitinolowej plecionki. Ten regulator przepływu umożliwia dekompresję obciążonego lewego przedsionka i redukcję ciśnienia napełniania lewej komory serca, co z kolei prowadzi do zmniejszenia objawów niewydolności serca." – tłumaczy dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej. 

Pierwszy taki zabieg w Polsce wykonano w ubiegłym roku w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed u 12-letniej dziewczynki. Wydarzenie to zainspirowało wejherowskich kardiologów do próby zastosowania tego urządzenia u dorosłych pacjentów z ciężką niewydolnością serca, u których wyczerpano standardowe metody leczenia.

 

Pomorskie Szpitale / redakcja

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe