Jedyny taki - mistrz. Kobieta po raz pierwszy króluje w okręgu pomorskim i w ... Polsce

  • 23.01.2020, 09:39 (aktualizacja 23.01.2020, 10:05)
  • Lilii Wilczyńska
Jedyny taki - mistrz. Kobieta po raz pierwszy króluje w okręgu pomorskim i w ... Polsce
Ludmiła Gołąbek przedstawicielka Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Wejherowie, została królem okręgu pomorskiego. Uroczystość nadania tytułu miała miejsce w Brusach.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie to organizacja kultywująca szereg starodawnych tradycji. Uwidacznia się to chociażby w licznych turniejach strzeleckich czy w okazałych strojach, nawiązujących do dawnych pokoleń. Geneza bractw sięga czasów średniowiecznych. Jak mało kto, dbają o tradycje i krzewienie patriotyzmu. 
Przez cały rok cyklicznie organizowane są turnieje strzeleckie. Zwycięzca otrzymuje dumny tytuł króla. Po raz pierwszy w historii bractw kurkowych tytuł ten otrzymała kobieta. Ludmiła Gołąbek dwukrotnie w 2016 i 2017 roku piastował funkcje króla Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Wejherowie. 
Natomiast  20 stycznia br. w Brusach odbyła się proklamacja Króla Okręgu Pomorskiego. To ważne wydarzenia dla wszystkich bractw, a w tym roku królem pomorskim pierwszy raz w Polsce, została kobieta i to przedstawicielka wejherowskiego okręgu - Ludmiła Gołąbek. 

 

Lilii Wilczyńska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe