Zwolnienia lekarskie. Jak ZUS je kontrolował?

  • 07.02.2020, 08:59 (aktualizacja 07.02.2020, 09:04)
  • Krzysztof Cieszyński
Zwolnienia lekarskie. Jak ZUS je kontrolował? Zdj: www.pixabay.com
W ubiegłym roku Oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku podczas kontroli zwolnień stwierdziły nieprawidłowości w ponad 2,8 tys. przypadkach, a zakwestionowane zasiłki wyniosły ponad 2,3 mln złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa typy kontroli zwolnień lekarskich - dotyczącą prawidłowości ich wykorzystania oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.  W pierwszym przypadku sprawdza, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem  i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. dorabia sobie czy bierze udział w maratonie. Co ważne taką kontrolę mogą przeprowadzać także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników. W drugim lekarze orzecznicy weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, a tym samym niezdolna do pracy. 
W minionym roku pomorskie oddziały ZUS skontrolowały pod kątem wykorzystywania zwolnień lekarskich ponad 8522 osoby. W wyniku kontroli prawo do zasiłku cofnięto w 902 przypadkach. Kwota cofniętych w wyniku tych kontroli zasiłków wyniosła blisko 1 mln 460 tys. zł. 
W roku 2019 w woj. pomorskim lekarze orzecznicy ZUS wydali 25,5 tys. orzeczeń w sprawie zwolnień lekarskich. Ich efekt to 1943 przypadków, gdzie kontrolowanych uznano za zdolnych do pracy i zwolnienia skrócone łącznie o 12796 dni, a więc ponad 35 lat. W sumie, w wyniku takich kontroli, cofnięto zasiłki chorobowe w łącznej kwocie 927 tys. zł. 

Krzysztof Cieszyński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe