Andrzej Duda w Wejherowie. Pierwsza Dama odwiedziła Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego...

  • 11.02.2020, 11:00 (aktualizacja 02.09.2020, 13:18)
  • Lilii Wilczyńska
Andrzej Duda w Wejherowie. Pierwsza Dama odwiedziła Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego... Zdj: Zygmunt Pałasz, fb:powiatwejherowski
Prezydent Polski - Andrzej Duda 10 lutego w dniu Zaślubin Polski z Morzem, gościł na Pomorzu. Najpierw odwiedził Puck i Władysławowo, a następnie przyjechał do Wejherowa.

Zaślubiny Polski z Morzem to ważna data dla każdego patrioty. Tego dnia w Pucku generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień, symbolizujący powrót Polski do Bałtyku. W tym roku mija setna rocznica  wydarzenia, które powtórzono m.in. w Dziwnówku czy w Kołobrzegu. Podczas uroczystości upamiętniających nie zabrakło pary prezydenckiej.

"Bardzo się cieszę, że w tym tak ważnym dla tej ziemi dniu, w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem, w 100. rocznicę tego symbolicznego powrotu Pomorza do macierzy, do Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteśmy razem, świętujemy, ale przede wszystkim oddajemy hołd. Oddajemy hołd pokoleniom mieszkańców tej ziemi, Kaszubów, Państwa prapradziadków, pradziadków, dziadków, czasem rodziców, którzy tutaj trwali przy polskości w czasach zaborów, kiedy Polski nie było na mapie, kiedy ona zniknęła, trwali w swojej tradycji, trwali w kulturze, trwali w mowie kaszubskiej, która jest także i mową polską." - powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Wejherowie. 

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęto od wjazdu historycznego pociągu. Po wizycie głowy Państwa w Pucku i we Władysławowie Andrzej Duda odwiedził Gród Wejhera. Spotkał się z mieszkańcami na Placu Jakuba Wejhera. Został przywitany przez władze miejskie na czele z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem oraz władze powiatowe na czele ze starosta Gabrielą Lisius, która wręczyła prezydentowi Polski symboliczny pierścień.
Po spotkaniu z mieszkańcami prezydent RP w wejherowskiej Kolegiacie odsłonił tablicę upamiętniającą 100 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Swoją wizytę głowa państwa zakończyła udziałem w okolicznościowym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej.

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, w międzyczasie odwiedziła Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Podczas spotkania Pani Prezydentowa miała okazję zwiedzić szkołę, a także Przedszkole Specjalne.

 

Na przyjazd prezydenta RP, który na Placu Jakuba Wejhera pojawił się około 17.00 czekały tłumy. Pierwsze osoby pojawiły się już po godzinie 15.00.

 

 

Lilii Wilczyńska

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marta
Marta 12.02.2020, 10:19
Panie prezydencie stanął pan na wysokości zadania jesteśmy dumni że zostaliśmy odwiedzeni bo to dla nas ważne że ktoś o nas pamięta..
Tylko dlaczego bojówki KO... zakłócały to święto chcąc wrobić mieszkańców to obrzydliwe .

Pozostałe