Waloryzacja... Od marca wyższe renty i emerytury

  • 26.02.2020, 12:03 (aktualizacja 26.02.2020, 12:10)
  • Krzysztof Cieszyński
Waloryzacja... Od marca wyższe renty i emerytury Zdj: Lilii Wilczyńska
Jak co roku od 1 marca ZUS przeprowadzi waloryzację świadczeń. Zrobi to  z urzędu, nie ma więc potrzeby składnia żadnych wniosków. Drugi rok z kolei podniesione zostaną kwoty najniższych emerytur i rent, a waloryzacja będzie kwotowo-procentowa. Decyzje - waloryzacyjną oraz  o przyznaniu tzw. „trzynastki” świadczeniobiorcy znajdą w jednej kopercie. 

W tym roku waloryzacja ponownie będzie procentowo-kwotowa. To znaczy, że emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc., ale z gwarancją minimalnej podwyżki. Podwyżka dla emeryta wyniesie przynajmniej 70 zł brutto, pod warunkiem że pobierał dotychczas minimalną gwarantowaną emeryturę albo wyższe świadczenie. O co najmniej 70 zł brutto wzrosną również renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o minimum 52,50 zł brutto, natomiast emerytury częściowe – o co najmniej 35 zł brutto.
Od marca wzrosną także kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń. Minimalna emerytura wyniesie 1200 zł, co oznacza podwyżkę o 100 zł. Otrzymają ją osoby, które mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, najniższa renta rodzinna oraz renta socjalna również będą wynosić 1200 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosić minimum 900 zł, co oznacza podwyżkę o 75 zł. Wszystkie wartości brutto.
W ZUS waloryzacja obejmuje: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja dotyczy świadczeń przysługujących na dzień  29 lutego 2020 r.
Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tzw. „trzynastki” emeryci otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

 

Krzysztof Cieszyński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe