Oszustwa związane z koronawirusem. Bądź ostrożny...

  • 20.03.2020, 14:59 (aktualizacja 20.03.2020, 15:07)
  • Lilii Wilczyńska
Oszustwa związane z koronawirusem. Bądź ostrożny... Zdj: www.pixabay.com
Przestrzegamy przed oszustami. Niestety pojawiają się osoby, które wykorzystują sytuacje związana z pandemią do realizacji czynów zabronionych. Sms-y zachęcające do wpłaty pieniędzy lub odwiedziny fałszywych sanitariuszy, to niektóre z metod działania.

Jeżeli otrzymali Państwo sms-a lub maila z informacją, że środki finansowe zostają zablokowane na potrzeby rezerw krajowych; a jedynym wyjściem jest zabezpieczenie chociaż 1000 zł i w tym celu należy wejść w podany link - to mają Państwo do czynienia z fakenewsem. To próba wyłudzenia pieniędzy. 
Sposób w jaki oszuści chcą wyłudzić od nas fundusze bywa różnoraki. Czasami pod postacią sms-a o wsparciu żywieniowym. Podany jest wówczas link, na który pod żadnym pozorem nie należy wchodzić. Ministerstwo Zdrowia nie rozsyła żadnych sms-ów dotyczących wsparcia żywieniowego. 
Nie należy dokonywać również wpłat na podane konto, żeby uniknąć kolejek na szczepienie. Obecnie naukowcy pracują nad szczepionka, ale póki co żadnych szczepień nie ma. 
Policja ostrzega przed fałszywymi aukcjami internetowymi i domokrążcami, którzy oferują talizmany, amulety i specjalną żywność podnosząca odporność.
W ostatnich dniach pojawiały się również przypadki podszywania się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia, a także inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Policja oraz służby sanitarne nie chodzą od domu do domu w celu pomiaru temperatury. 

Aktualne informacje na temat koronawirusa publikowane są na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Lilii Wilczyńska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe