Koronawirus. Zostań w domu. Nowe zaostrzenia

  • 25.03.2020, 09:51 (aktualizacja 25.03.2020, 14:33)
  • Redakcja, SM Wejherowo, www.gov.pl/web/koronawirus
Koronawirus. Zostań w domu. Nowe zaostrzenia
Polacy coraz chętniej wychodzą w miejsca publiczne…? Wprowadzono jednak nowe zaostrzenia. Szczególnie dotyczą kwestii przemieszczania się, korzystania z komunikacji publicznej oraz uczestniczenia w nabożeństwach.

Samodyscyplina związana z unikaniem miejsc publicznych w celu zniwelowania zachorowań na koronawirusa, ulega rozluźnieniu. Na ulicach miasta widać coraz większy ruch pieszych oraz samochodowy. Zamknięte obiekty sportowe próbują użytkować dorośli oraz dzieci. Tak było między innymi w minioną niedzielę . Na boisku sportowym przy ulicy Bukowej pojawiło się pięciu mężczyzn i zaczęli grać w piłkę. To samo zrobiły dzieci na boisku przy ulicy Granicznej. Interweniowała Straż Miejska.

Dzieci, które mają wolne od zajęć szkolnych szukają też innych atrakcji. I tak 21 marca strażnicy interweniowali na terenie dworca PKP w Wejherowie, gdzie młodzi chłopcy urządzili sobie zabawę na cysternach do przewozu cementu. To tylko nieliczne przykłady bezmyślności.

Zwiększa się także liczba zakażeń koronawirusem w Polsce ( na godzinę 10.30 – 25 marca br) to już 927 osób. Jak poinformował wczoraj premier Mateusz Morawiecki wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa, zwłaszcza ograniczenia w przemieszczaniu się.

Polska zdecydowała się wcześniej na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

Redakcja, SM Wejherowo, www.gov.pl/web/koronawirus

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe