Ukradzione dzieciństwo. Nie odwracaj się od prawdy...

  • 25.05.2020, 11:51 (aktualizacja 25.05.2020, 12:23)
  • Redakcja wejherowo24.info
Ukradzione dzieciństwo. Nie odwracaj się od prawdy... Zdjęcia pochodzą z wystawy autorstwa IPN Warszawa
W wejherowskim Muzeum Solidarności znajduje się wystawa ukazująca życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okaleczenia psychiczne i fizyczne pozostawiły ogromną traumę…

Z szacunkowych danych Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że w efekcie działań wojennych zginęło około 2 mln młodych ludzi, obywateli Polski.

„Do pracy fizycznej zmuszono około 700 tysięcy dzieci (…) Po wojnie 1,5 mln polskich dzieci stało się sierotami lub półsierotami. Przyjmuje się, że co 6 dziecko w kołysce, co 4 dziecko w wieku przedszkolnym i co 3 w wieku szkolnym po wojnie zostało bez ojca, matki.” – powiedział Krzysztof Drażba naczelnik Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN Gdańsk.

Ogromna trauma odcisnęła piętno na wielu Polakach. Rany psychiczne, okaleczenia fizyczne, ogromy terror okupacyjny i walka o przetrwanie, a do tego często porzucenie i samotność. Tak nie powinno wyglądać życie dorosłego człowieka, a co dopiero dzieci. Niestety dzieciństwo w czasie międzywojnia oraz II wojny światowej właśnie tak wyglądało. Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” przygotowana przez IPN

Obecnie wystawa znajduje się w wejherowskiej siedzibie Muzeum Solidarności. Ze względu na ograniczenia, które wprowadził Rząd nie można teraz wejść do placówki. Istnieje jednak szansa, że od 1 czerwca przy zachowaniu reżimu sanitarnego będzie można osobiście obejrzeć wystawę w wejherowskiej siedzibie Muzeum Solidarności.

 

Redakcja wejherowo24.info

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe