Nowoczesny Dom Pomocy. Powiat niebawem zrealizuje nową inwestycje

  • 01.07.2020, 13:14 (aktualizacja 01.07.2020, 14:27)
  • Redakcja wejherowo24.info
Nowoczesny Dom Pomocy. Powiat niebawem zrealizuje nową inwestycje
Powiat wejherowski chce stworzyć Środowiskowy Dom Pomocy. Ma to być nowoczesny ośrodek dla osób niepełnosprawnych.

Obecnie jedyny Środowiskowy Dom Pomocy funkcjonuje przy ulicy Odrębnej. Jest niewielki, a potrzeby są znacznie większe. Przede wszystkim liczba osób, które potrzebują wsparcia wzrasta z roku na rok. Dlatego tak istotne jest stworzenie nowego, bezpiecznego miejsca.

„W powiecie wejherowskim funkcjonuje tylko jeden w Wejherowie przy ulicy Odrębnej dla 15 osób. Nasz powiat jest największym powiatem ziemskim, ma najwięcej mieszkańców i co za tym idzie najwięcej osób niepełnosprawnych. „ – powiedział Jacek Thiel wicestarosta powiatu wejherowskiego.

Nowy Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej ma powstać przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22, tuż przy istniejącym i wyremontowanym budynku Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wejherowie.

Z dniem 30 czerwca wygasła umowa dzierżawy lokali w budynku przy Ofiar Piaśnicy 22 zawarta między powiatem a przedszkolem „Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Już w listopadzie 2017 roku dyrekcja przedszkola została poinformowana o planowanym przedsięwzięciu, a tym samym nieprzedłużeniu umowy.

„Właściciele przedszkola poinformowani zostali już 3 lata temu o tym, że umowa będzie obowiązywać wyłącznie do 30 czerwca 2019 roku. Wiedzieliśmy już wtedy, że przygotowujemy inwestycje. Daliśmy 2 lata, aby stworzyć możliwość i czas, żeby właściciele przedszkola mogli znaleźć nowe miejsce. W związku z tym, że nie był gotowy projekt, wyjątkowo zgodziliśmy się podpisać jeszcze jedną osobną umowę na rok czasu od 1 lipca 2019 do 30 czerwca 2020 roku. (…) Prosiliśmy właścicielki i przewodniczącą Rady Rodziców, aby te informacje zostały przekazane wszystkim rodzicom i opiekunkom dzieci, które uczęszczają do przedszkola.” – powiedział Jacek Thiel wicestarosta powiatu wejherowskiego.

Wraz z remontem budynku i jego adaptacją na cele Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej zmodernizowana zostanie także przestrzeń wokół budynku.

Wsparcie ze strony Rządu z tzw. tarczy antykryzysowej usprawnią i przyśpieszą realizację zadania. Przypomnijmy, że powiat wejherowski otrzymał ponad 5 mln z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Wsparcie otrzymały wszystkie samorządy. Łącznie samorządy z powiatu wejherowskiego otrzymały od Rządu ponad 32 mln zł.

 

 

Oświadczenie starostwa powiatowego:

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

 

W związku z pytaniami kierowanymi do Starostwa Powiatowego w Wejherowie informujemy, że z dniem 30 czerwca 2020 roku wygasa umowa dotycząca dzierżawy lokali w budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 w Wejherowie zawarta pomiędzy Powiatem Wejherowskim a Przedszkolem Niepublicznym „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, co wiąże się z koniecznością opuszczenia budynku przez dzierżawcę i przekazaniem go właścicielowi.

 

Lokale w budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 w Wejherowie, których właścicielem jest Powiat Wejherowski wydzierżawione zostały Przedszkolu na czas określony do 30 czerwca 2019 roku.

Już w listopadzie 2017 roku w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie, podczas którego Starosta Wejherowski poinformowała właścicielki Przedszkola, że umowa zawarta do dnia 30 czerwca 2019 roku nie zostanie przedłużona. Powodem tej decyzji jest konieczność utworzenia w budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych.

 

Jednakże w styczniu 2019 roku Przedszkole zwróciło się do Starosty Wejherowskiego z prośbą o przedłużenie powyższej umowy. W pisemnej odpowiedzi z 20 lutego 2019 roku Zarząd Powiatu ponownie poinformował o konieczności przeznaczenia budynku na Środowiskowy Dom Samopomocy, nie przychylając się do prośby. Przedszkole, mając wiedzę o zobowiązaniach i planach Powiatu, w czerwcu 2019 roku ponownie wystąpiło z wnioskiem o przedłużenie umowy dzierżawy.

 

Zarząd Powiatu, kierując się dobrem dzieci uczęszczających do Przedszkola Niepublicznego „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, na czas opracowywania dokumentacji projektowej nowej inwestycji, po raz ostatni zgodził się na podpisanie nowej umowy na czas określony. Nowa umowa została zawarta tylko na rok, obowiązywała od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku i przewidywała obowiązek przekazania budynku Powiatowi w dniu 1 lipca 2020 roku, bez możliwości przedłużenia umowy ani zawarcia nowej. Właścicielki Przedszkola wraz z obecną na spotkaniu Panią Przewodniczącą Rady Rodziców zostały poproszone o przekazanie powyższych informacji wszystkim rodzicom.

 

Przedszkole Niepubliczne „Przyjaciele Kubusia Puchatka” wielokrotnie było informowane o planach Powiatu i związaną z nimi koniecznością przejęcia budynku, ale równocześnie spotykało się z przychylnością władz Powiatu, które nie raz godziły się na przedłużenie dzierżawy, dając Przedszkolu czas na możliwość znalezienia nowej lokalizacji. Niestety, Powiat Wejherowski nie dysponuje innym budynkiem, który spełniałby warunki niezbędne do utworzenia w nim Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych, a obowiązek realizacji wytycznych ustawy i programu „Za życiem” oraz uchwały Rady Powiatu Wejherowskiego zobowiązuje nas do niezwłocznego rozpoczęcia prac inwestycyjnych.

 

Z poważaniem

Jacek Thiel

Wicestarosta Wejherowski

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe