Bez prawa jazdy, rejestracja online. Co jeszcze zakłada nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym?

  • 02.09.2020, 12:41 (aktualizacja 02.09.2020, 13:38)
  • Lilii Wilczyńska
Bez prawa jazdy, rejestracja online. Co jeszcze zakłada nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym? Zdj: www.pixabay.com
Do Sejmu trafił poprawiony projekt ustawy o zmianie dotychczasowej ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Będzie można rejestrować samochody przez internet oraz jeździć bez okazywania prawa jazdy.

Najbardziej rewolucyjną zmianą jest „Wprowadzenie nowej usługi rejestracji online pojazdu zakupionego w salonie sprzedaży pojazdów samochodowych, która umożliwi rejestrację pojazdu nowego w imieniu kupującego przez ten salon”.

To nie jedyna nowość. Kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie i okazywać w trakcie kontroli - prawa jazdy. Za brak tego dokumentu podczas kontroli drogowej nie zostaniemy zatem ukarani mandatem, podobnie jak przy braku dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Nie oznacza to jednak, że zniesiony zostaje obowiązek posiadania prawa jazdy, jako dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem! Po wejściu w życie nowego prawa kierowcy będą widnieć w systemie Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów. Będą tam również inne informacje jak np. komunikat o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy czy chociażby informację o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął.

Nowelizacja obejmuje kilka innych zmian np. nie trzeba będzie już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończą się miejsca na pieczątki. Ponadto nie będzie konieczne posiadanie karty pojazdu oraz nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym.

Prezydent RP podpisał ustawę 28 sierpnia. Ustawa wchodzi w życie po 3 miesiącach od momentu pojawienia się w Dzienniku Ustaw. Jednakże w kwestii dotyczącej rejestrowania samochodów online za pośrednictwem salonu wejdą w życie po 9 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy.

Lilii Wilczyńska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe