Pierwszy taki zabieg w Wejherowie. Trombektomia mechaniczna

  • 09.09.2020, 11:15 (aktualizacja 09.09.2020, 11:20)
  • Małgorzata Pisarewicz
Pierwszy taki zabieg w Wejherowie. Trombektomia mechaniczna Zdj: Szpitale Pomorskie
Po raz pierwszy w szpitalu w Wejherowie podjęto się leczenia udaru niedokrwiennego mózgu metodą trombektomii mechanicznej. Tydzień temu do placówki trafiła pacjentka – Pani Marianna - której jedyną szansą na uratowanie życia było szybkie zastosowanie tej metody leczenia. Trombektomia mechaniczna dotychczas była wykonywana tylko w jednym ośrodku w województwie pomorskim – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Pod koniec sierpnia w szpitalu w Wejherowie wykonano pierwszy zabieg trombektomii u chorej z licznymi chorobami internistycznymi (astma, sztuczna mechaniczna zastawka serca, zapalenie płuc) i zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podjęcie decyzji o zastosowaniu instrumentalnej formy usunięcia skrzepliny z tętnicy było jedyną możliwością pomocy chorej.

„Udar niedokrwienny mózgu jest chorobą polegającą na zamknięciu naczynia tętniczego w mózgu, powodując powstanie obszaru niedokrwienia. Klinicznie objawia się m.in.: niedowładami kończyn, zaburzeniami: mowy, równowagi, czucia czy widzenia. Najnowszymi metodami leczenia „świeżego" udaru niedokrwiennego jest tromboliza i trombektomia.” - powiedziała dr Alicja Mączkowiak ordynator Oddziału Neurologii z Oddziałem Udarowym Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Tromboliza to metoda leczenia udaru polegająca na podaniu dożylnie leku przeciwkrzepliwego mającego na celu rozpuszczenie skrzepliny zamykającej światło naczynia tętniczego mózgu. Zabieg ten musi się odbyć nie później niż 4,5 godz. od wystąpienia powyższych objawów.

„Istnieje grupa pacjentów, która ze względu na zaburzenia krzepnięcia krwi (przyjmowane niektóre leki kardiologiczne) nie może być poddana trombolizie. Wówczas jedyną możliwością udrożnienia naczynia tętniczego jest trombektomia mechaniczna. I taką metodą właśnie leczyliśmy naszą pacjentkę. Po zabiegu chora, która trafiła do naszej placówki w bardzo złym stanie: w badaniu neurologicznym miała znacznego stopnia niedowład prawych kończyn z zaburzeniami mowy, odzyskała zarówno sprawność prawej ręki i nogi, jak i ustąpiły zaburzenia mowy.” – powiedział dr Artur Dziadkiewicz specjalista neurolog z wejherowskiego szpitala.

Trombektomia to najnowsza metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega ona na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z zamkniętego przez nią dużego naczynia tętniczego mózgowia.

„Trombektomia najczęściej poprzedzana jest zabiegiem trombolizy, który polega na podaniu dożylnie leku rozpuszczającego skrzeplinę w naczyniu. Jeśli skrzeplina jest bardzo duża, a zabieg trombolizy nie daje efektu to chorego można kwalifikować do zabiegu trombektomii.” - dodaje dr Mączkowiak.

Czas, w którym można wykonać ten zabieg to 6 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów neurologicznych.

 

Małgorzata Pisarewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe