Podziemne gniazda na odpady. Będzie estetyczniej

  • 16.09.2020, 12:08 (aktualizacja 16.09.2020, 12:15)
  • Redakcja wejherowo24.info
Podziemne gniazda na odpady. Będzie estetyczniej
W Wejherowie powstaje 8 podziemnych gniazd na odpady. Są to projekty wzorcowe realizowane przez Zakład Usług Komunalnych. Koszt ich powstania to 1,5 mln zł i jest w dużej części finansowane z zasobów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Do końca 2020 roku na terenie miasta zostaną utworzone nowe punkty zbiórki odpadów selektywnie gromadzonych przez użytkowników indywidualnych. Obecnie trwają prace związane z montażem i weryfikacją inwestycji. Podziemne gniazda mają być uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami. Jedno gniazdo to zestaw pięciu podziemnych pojemników z kioskami wrzutowymi ponad gruntem.

„Podziemne zbiorniki, są większe, bo mają 3mᶟ lub 5mᶟ. Ponadto są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska i lepiej wyglądają, niż typowe pojemniki.” – powiedział Roman Czerwiński prezes zarządu ZUK w Wejherowie.

Gniazda obejmują zbiórkę pięciu frakcji odpadów: makulatura, szkło, plastik, bio i odpady zmieszane.

„Są bardzo dobre ze względu, że nawet największe upały nie powodują tego samego co w pojemnikach, które stoją na słońcu. Jeżeli latem w pojemnikach bio może zachodzić fermentacja, to w podziemnych pojemnikach jest przyzwoita.” – powiedział Roman Czerwiński prezes zarządu ZUK w Wejherowie.

Osiem podziemnych gniazd ulokowano w starej części Wejherowa. Dostępne są dla mieszkańców wspólnot, gdzie powstają pojemniki. Trzy zlokalizowane zostaną wzdłuż ul. Wałowej, dwa – przy ul. Północnej, oraz po jednym - w pobliżu Parku Cedron, przy parkingu nieopodal ul. Reformatów i Starym Cmentarzu przy ul. 3 Maja.

 

Prace związane z montowaniem podziemnych gniazd na odpady dobiegają ku końcowi. Mieszkańcy będą mogli z nich korzystać wraz z początkiem 2021 roku.

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe