Kwarantanna domowa. Korzystanie z aplikacji obowiązkowe?

  • 21.09.2020, 11:59 (aktualizacja 21.09.2020, 13:42)
  • Redakcja wejherowo24.info
Kwarantanna domowa. Korzystanie z aplikacji obowiązkowe? Zdj: www.pixabay.com
Osoby przebywające na kwarantannie mają obowiązek korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

Obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. 

Głównym celem aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu.

"W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do naszej aplikacji.

W tym momencie (po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji - kwarantanna domowa.

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. Aplikację aktywuje się po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić? To zależy od telefonu, którego Państwo używają. Jeśli z telefonu systemem Android - znajduje się w sklepie Google Play. Jeśli Państwa smartfon to iOS, należy zajrzeć do App Store. Po znalezieniu ikonki aplikacji, trzeba kliknąć przycisk „Instaluj".

Konto zostanje zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który dotrze w wiadomości SMS. Zaraz po aktywacji aplikacji przyjdzie zadanie. Jakie? Zrobienie zdjęcia („selfie"). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji. Od tego momentu należy czekać na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia będzie do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.

"W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym." – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie złamano zasad odbywania kwarantanny. Wizyty Policji można spodziewać się w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie, trzeba pamiętać o tym, aby telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. 

 

 

Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii ." - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.  

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.Jeśli  ktoś nie może zadzwonić, wypełniony druk powinien przekazać Policji. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa

Na tej stronie są też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania. Koniecznie przeczytajcie!

Dodatkowe informacje na temat działania aplikacji można znaleźć tutaj https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe