Świeć przykładem. Bądź rozsądny, nie bagatelizuj odblasków!

  • 23.09.2020, 13:47 (aktualizacja 23.09.2020, 13:54)
  • KPP Wejherowo
Świeć przykładem. Bądź rozsądny, nie bagatelizuj odblasków!
Już od jutra (24 września) na drogach naszego powiatu rozpoczynają się akcja informacyjno-edukacyjną pod nazwą „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!", skierowana do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Odblask nawet w mieście, to rozsądna konieczność. Akcja potrwa do 21 marca 2021 roku.

Celem rozpoczynającej się jutro akcji informacyjno-edukacyjnej jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Każda akcja profilaktyczna związana z bezpieczeństwem na drodze ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, jak również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.

Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

 

Pamiętaj, że odblask nawet w mieście to rozsądna konieczność. Świeć przykładem.

KPP Wejherowo

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe