Wrześniowe obrady. Kogo zgłoszono do CBA...?

  • 29.09.2020, 14:29 (aktualizacja 29.09.2020, 14:41)
  • Redakcja wejherowo24.info
Wrześniowe obrady. Kogo zgłoszono do CBA...?
We wrześniu odbyły się zwyczajne sesje zarówno Rady Miasta Wejherowa jak i Rady Powiatu Wejherowskiego. Obie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Powiatowe spotkanie radnych miało miejsca w przestronnej sali obrad, zaś miejskie spotkanie w hali Szkoły Podstawowej nr 5.

Wrześniowa zwyczajna sesja Rady Miasta Wejherowa, rozpoczęła się od kontrowersji związanych z niedopełnieniem obowiązku odnośnie złożenia oświadczeń majątkowych. Dwóch radnych – Czesław Kukowski oraz Piotr Reszke złożyli oświadczenia majątkowe po terminie. Natomiast jak poinformował przewodniczący Jacek Gafke Rady Miasta Wejherowa – radny Wojciech Wasiakowski został podany do weryfikacji CBA. Ma to dotyczyć poświadczenia nieprawdy lub zatajenia prawdy w rozliczeniu majątkowym.

Sesja w głównej mierze poświęcona była ratowaniu finansów miasta dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 oraz niedofinansowaniem oświaty z budżetu państwa.

Konieczne było zwiększenie wydatków na oświatę o 1,5 mln zł oraz na inwestycje drogowe o 5,6 mln zł. W tej sytuacji podjęto decyzję o emisji w tym roku obligacji miejskich za 8 mln zł oraz przesunięto spłatę zaciągniętych kredytów i obligacji z tego roku na lata przyszłe. Celem tych działań jest pokrycie ubytków w dochodach miasta oraz zabezpieczenie realizacji przede wszystkim inwestycji drogowych i funkcjonowania oświaty. Miasto wdrożyło również program oszczędnościowy, m.in. kilkanaście osób straciło prace w urzędzie i instytucjach samorządowych.

Radni debatowali także m.in. nad uchwałą w sprawie rozszerzenia cmentarza komunalnego oraz w sprawie aktualizacji przystanków komunikacyjnych.

Pod koniec września odbyła się także sesja Rady Powiatu Wejherowskiego. Tutaj również podjęto uchwały związane z finansami powiatu. Ponadto debatowano w sprawie powołania Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie czy udzielenie dotacji w kwestii prac konserwatorskich. Droga Kębłowo – Krajowa „6” oraz Kolkowo – Rybno straciły status dróg powiatowych.

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe