Żółta strefa. Od czwartku wracają godziny dla seniorów

  • 12.10.2020, 16:25 (aktualizacja 12.10.2020, 16:36)
  • Redakcja wejherowo24.info
Żółta strefa. Od czwartku wracają godziny dla seniorów
Decyzją rządu od 10 października na terenie całego kraju wprowadzono żółtą strefę zakażeń COVID-19. Od 15 października powracają godziny dla seniorów.

Od 10 października 32 powiaty i 6 miast znalazły się w strefie czerwonej. W naszym województwie jest to: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie w całym kraju obowiązku zasłaniania ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczki, przyłbice czy inne elementy odzieży służące do zakrycia części twarzy należy nosić również na otwartej przestrzeni w każdej – w drodze do sklepu, pracy czy na spacerze. Z obowiązku tego wyłączono jednak lasy, parki, zieleńce, ogrody botaniczne i zabytkowe, plaże.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są osoby, które posiadają odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00.

W sytuacji, zaplanowanego wesela, chrzcin czy innych imprez okolicznościowych, obowiązuje limit osób, które mogą brać w nich udział. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Ponadto od 15 października mają powrócić tzw. godziny od seniorów. Oznacza to, że w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach, salonach kosmetycznych i fryzjerskich obsługiwane będą wyłącznie osoby starsze.

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe