Kradzieże na cmentarzach podczas prac porządkowych. Policjanci przypominają i apelują

  • 27.10.2020, 11:11 (aktualizacja 27.10.2020, 11:18)
  • KPP Wejherowo
Kradzieże na cmentarzach podczas prac porządkowych. Policjanci przypominają i apelują
W sobotę policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o kradzieżach na cmentarzu w Wejherowie. W obu przypadkach złodziej kradł rzeczy pozostawione przy grobach. W jednym z przypadków przypadkowe osoby pomogły schwytać złodzieja. Za kradzież mienia grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

W sobotę po południu policjanci otrzymali zgłoszenia o dwóch kradzieżach na cmentarzu. Jak ustalili funkcjonariusze, w jednym przypadku złodziej wykorzystał sytuację, że pokrzywdzona pozostawiła torebkę w reklamówce przy nagrobku i poszła po wodę do kwiatów i wtedy ukradł całą zawartość reklamówki. Kolejne zgłoszenie było podobne, ponieważ pokrzywdzona przy ławce położyła torebkę i odeszła na moment pożyczyć od innych osób grabki. Kiedy wracała zauważyła mężczyznę, który kręcił się w pobliżu jej torebki. Jak dotarła na miejsce sprawdziła zawartość torebki i okazało się że brakowało portfela. Kobieta zaalarmowała krzykiem inne osoby, że mają „łapać złodzieja" i trzy przypadkowe osoby ujęły sprawcę tej kradzieży.

Zatłoczone miejsca to wspaniałe warunki do działania dla kieszonkowców. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Wówczas bardzo trudno jest wyczuć, moment opróżniania kieszeni. Nie dajmy się okraść złodziejowi.

Sprawcą kradzieży okazał się 65-latek. Niebawem zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty. Za kradzież mienia grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

 

Policjanci przypominają i apelują:

* powinniśmy mieć cały czas w zasięgu wzroku bagaż, torebkę i inne cenne przedmioty, nie tylko na cmentarzu ale także w innych miejscach tj. sklepy czy podczas wsiadania do autobusu czy pociągu, nie możemy ich pozostawiać nawet na chwilę bez nadzoru,
* należy dobrze zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,
* pieniądze trzymajmy przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,
* powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na osoby znajdujące się obok nas,
* w autobusach lub pociągach powinniśmy wybierać zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego,
* nie zasypiajmy podróżując publicznymi środkami komunikacji,
* podczas zakupów - nie należy odstawiać od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, by nas okraść,
* klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

KPP Wejherowo

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe