Co się dzieje w Gminie Wejherowo? Wicewójtem został radny, który łamał prawo...

  • 25.11.2020, 14:28 (aktualizacja 11.01.2021, 12:05)
  • L.W.
Co się dzieje w Gminie Wejherowo? Wicewójtem został radny, który łamał prawo...
Krzysztof Seroczyński – były już radny Gminy Wejherowo został wicewójtem. Sprawa nie dziwiłaby, ale jak się okazuje, mandat radnego stracił w wyniku decyzji wojewody z dnia 4 lutego br., a podtrzymanej przez Sąd w Gdańsku w dniu 28 maja br. Jednak od władzy gminnej nie zamierzał odejść. Obecny wójt Henryk Skwarło stworzył nagle stanowisko drugiego wicewójta. Działający od lat wicewójt Maciej Milewski został DRUGIM zastępcą wójta Gminy Wejherowo, zaś PIERWSZYM zastępcą wójta Gminy Wejherowo został … nie kto inny, a Krzysztof Seroczyński. Przypadek?

Sprawa bulwersowała opinie publiczną w gminie od kilku miesięcy. Wojewoda pomorski już kilka miesięcy temu wskazywał, że Krzysztof Seroczyński funkcje radnego pełni niezgodnie z prawem. Co prawda został wybrany większością głosów w ramach demokratycznych wyborów samorządowych 21 października 2018 r, ale… jako Prezes Zarządu Powiatowo – Gminnej Spółdzielni Socjalnej powinien w ciągu 3 miesięcy od ślubowania złożyć jako radny rezygnacje z prowadzenia spółki, której właścicielem jest Gmina Wejherowo. Pomimo wielokrotnych upomnień wojewody tak się nie stało.

Radni gminni większością głosów zapewnionych przez klub „Gospodarna Gmina” popierany przez wójta Henryka Skwarło oddalali, mimo wskazanych naruszeń prawa, decyzje wojewody. Toteż sprawa trafiła do sądu.

W orzeczeniu sądowym z dnia 28 maja czytamy, że „…po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających organ ustalił, że Spółdzielnia wykorzystuje mienie komunalne Gminy w ramach przeprowadzonej działalności w tym działalności gospodarczej…”

Podkreślić należy, że jak wskazuje wyrok sądu; "...zgodnie z treścią art. 383 $1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r -  Kodeks Wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z póżn. zm - dalej w skrócie jako:  "k.w") wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności..." Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej osoby pełniącej funkcje publiczne są po to, żeby uniknąć ewentualnych sytuacji sprzyjających korupcji i wykorzystywaniu stanowisk publicznych dla własnych korzyści. Chodzi m.in. właśnie o to, aby radni nie byli szefami miejskich zakładów, o czym powinni wiedzieć wszyscy radni Gminy Wejherowo. Dlaczego więc większość radnych z ugrupowania wójta Henryka Skwarło nie chciała przyjąć tego do wiadomości?

Oczywiście wójt Gminy Wejherowo starał się udowodnić, że piastowanie wówczas stanowiska Prezesa Prezes Zarządu Powiatowo – Gminnej Spółdzielni Socjalnej oraz radnego Gminy Wejherowo nie kolidują ze sobą. Jednak po rozpoznaniu dowodów, wojewoda, a następnie sąd uznali inaczej. Za podtrzymaniem stanowiska wojewody, które było zgodne z prawem, głosowali za to radni opozycyjni.

Tym bardziej dziwi decyzja wójta o nagłym stworzeniu drugiego stanowiska wicewójta Gminy Wejherowo, które tuż po wygaśnięciu mandatu radnego – przyznano Krzysztofowi Seroczyńskiemu.

Zdjęcie z facebookowego konta Krzysztof Seroczyński - polityk

Zdjęcie z facebookowego konta: Krzysztof Seroczyński - polityk.

 

Po co w gminie Wejherowo drugi wicewójt?

Koszt samego tylko wynagrodzenie wicewójta Krzysztofa Seroczyńskiego, to ponad 160 tys. zł rocznie, a do tego dochodzą przecież inne wydatki. Czy kolejne kosztowne stanowisko kierownicze (po tylu latach funkcjonowania gminy z jednym wicewójtem Maciejem Milewskim), przy obecnych ogromnych kłopotach gospodarczych i finansowych spowodowanych pandemią, ograniczaniu wydatków na rożne działania na rzecz mieszkańców, było uczciwym i słusznym posunięciem ze strony wójta Henryka Skwarło?

 

L.W.

Podziel się:

Komentarze (34)

Mieszkaniec Gościcina
Mieszkaniec Gościcina 05.12.2020, 23:53
Seroczyński niech się nie chwali, ze jest Prawnikiem. Prawnik potrafi sobie pracę znaleźć a Pan Seroczyński taki prawnik, ze stracił mandat radnego za niezgodne z prawem łączenie funkcji radnego i kierownika spółdzielni. Uczepił tej naszej Gminy, do zarządzania absolutnie się nie nadaje. Ale dla tego Pana polityka to jedyna deska ratunku, bo co by mógł innego robić ?
Olek
Olek 03.12.2020, 20:54
Czy ja dobrze rozumię ?
Skwarło stworzył spółkę gminną i na stanowisko prezesa spółki powołał Radnego Seroczynskiego obecnego wice ?
As
As 03.12.2020, 16:30
To dopiero pajace, kombinatorzy..... i pojechali..... w siną dał..... Nikt ich nie zatrudni.... I po co im to było, a wstydu na pół Polski, jak tak można.... Wynocha z tej ziemi....
Mieszkanka
Mieszkanka 01.12.2020, 23:42
Jeden lepszy od drugiego, a wykształcenia pewnie ma nikt. Zazdrościcie czy sie skarżycie? Bierzcie udział w wyborach i będzie po waszemu ;)
zawiedziony
zawiedziony 01.12.2020, 20:15
Pan Seroczyński to karierowicz. Szkoda czasu, by o nim tu cokolwiek pisać. Do tego tak przmądrzały jakby pozjadał wszystkie rozumy. Ciężka sprawa z tym panem. A prawnik z niego taki jak z koziej .....Nawet mi się nie chce wierzyć, że skończył prawo jak deklaruje..
Pa pa panie S.
Pa pa panie S. 01.12.2020, 00:15
Szkoda słów, istny bajzel, tylko teraz mądrze wybierzmy kolejnego albo kolejną panią wójt, potrzebna zmiana od zaraz, ściema z tą "Gospodarną Gminą", dobry bajer, dobry kamuflaż. Jak tak w bambuko można robić wyborców.......Wstyd i hańba ! Po co pan startował w wyborach wiedząc o prowadzonym postępowaniu karnym.....Cyrk na kółkach, ach te PIENIĄDZE.......Ludzie trzymajcie mnie..... !
ja
ja 30.11.2020, 17:48
A ta Gminna Spółdzielnia to po co powstała? Sztuczny twór do zarabiania pieniędzy? Zawsze wystarczył dział w urzędzie do zajmowania się sprzątaniem ulic itp., a teraz musiała powstać GS? A ulice się remontuje po 10 m.
Verum
Verum 30.11.2020, 13:42
Taka piękna gmina, a taka zła władza ;-( Przykre. Rączka rączke myje. Że im wstyd nie jest...
Dramat
Dramat 28.11.2020, 17:11
Budżet inwestycyjny gminy na 2020 rok wynosi 13 milionów zł dramat!!!!!!! Tak rządzi Gospodarna gmina

Dla porównania Gmina luzino z podomnym zadłużeniem o mniejszych dochodach ( bo gmina liczy tylko 16 tys mieszkańców)
Budżet inwestycyjny 20 milionów.
Brawooooo
Gmina miasto reda podobnie

Mieszkanka
Mieszkanka 28.11.2020, 13:29
Zacznijmy od tego, że autor reportażu podpisał się inicjałami, cóż za profesjonalizm. Nie mogę być obiektywna wobec tego materiału, ponieważ nie ma żadnego komentarza od wójta czy jego zastępcy. Jeżeli artykuł ma taką treść to komentarz któregoś z tych Panów jest obowiązkowy.
Oburzony
Oburzony 27.11.2020, 23:00
Wójt 2 lata pozbawienia wolności.
Zastępcy wójta prokurator depcze po piętach.
Radni przez ostatnie lata bardzo zadłużyli gmine.
Na każdym kroku niegospodarność i Nepotyzm.


Obserwator
Obserwator 27.11.2020, 20:42
Denny artykuł , denna autorka!! Sam tytuł, -też dno !!! / Czy Pani ma jakieś kompleksy? /
Beka
Beka 27.11.2020, 17:46
Ciekawe dlaczego Nadmorski24 nie porusza takich tematów.
Może portal Nadmorski24 spokrewniony z wójtem skwarlo :-)
Ona
Ona 27.11.2020, 19:39
Nadmorski24 nie zajmuje się bzdurami w przeciwieństwie do wejherowo24.info
Anita
Anita 27.11.2020, 18:12
Chyba z tkchopin
janek
janek 27.11.2020, 16:18
ręka rękę myje..
Mieszkaniec Bolszewa
Mieszkaniec Bolszewa 26.11.2020, 23:47
Skwarło to najgorszy wójt w historii Gminy Wejherowo i jeszcze z wyrokiem !!!! Oszukał wyborców z tą swoją "gospodarnością".
Mieszkanka
Mieszkanka 26.11.2020, 19:29
Nie rozumiem komentarzy, skoro tacy mądrzy anonimowo to dla czego sami nie kandydowaliscie do rady. Tak latwo oceniać. Seroczynski byl Prezesem Gminnej spółdzielni więc gdzie tu konflikt interesow, bardziej bym się przyjrzala Radnym co własne firmy prowadzą.
Franek.W.
Franek.W. 26.11.2020, 23:01
Bzdura jakich mało!
Pp
Pp 26.11.2020, 19:53
Sama piszesz anonimowo a do innych masz pretensje.
Mieszkanka
Mieszkanka 26.11.2020, 20:13
Ja nikogo ani niczyjej pracy nie oceniam, nikogo też nie krytykuję, skoro nie widzisz różnicy pomiędzy hejtem a refleksją to przykre.
Lilli W
Lilli W 26.11.2020, 19:00
Słaby artykuł, słaba autorka,
Lilli W.
Lilli W. 27.11.2020, 15:52
Powtórzę, bo widzę, że redakcja usunęła część tekstu:
"słaby artykuł, słaba autorka, dobrze że nie została radną"
Mieszkaniec Gościcina
Mieszkaniec Gościcina 26.11.2020, 18:03
Krzyszotof Seroczyński się absolutnie nie nadaje na takie stanowisko. Nie sprawdził się w Cechu w Wejherowie, Spółdzielnią, gdzie probował zarządzać czterema ludźmi do sprzątania tez nie potrafił, a odwazył sie wzìąć po znajomosci stanowisko zastępcy wojta ? Szkoda mi tej i tak juz zadłużonej w ostatnich 10 latach Gminy. Ale coz...Skwarło też niebawem odchodzi za łamanie Prawa...ehhh.
Dla mnie Seroczyński jest nieudacznikiem, pcha się do polityki, chce godnie żyć nie dając w zamian nic.!
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 26.11.2020, 17:33
To kpina brak szacunku dla ludzi którzy na nich głosowali. Już wiadomo na kogo nie głosować .
Całą klikę powinni wywalić .
Zniesmaczona
Zniesmaczona 26.11.2020, 16:34
Na remont dróg nie ma, na oświetlenie ulic nie ma, na darmowe przejazdy dzieci do szkół nie ma ale jest na 2go wice....

Pozostałe