Sesja Rady Miasta Wejherowa. Spore oszczędności

  • 14.04.2021, 13:59 (aktualizacja 14.04.2021, 14:13)
  • Redakcja wejherowo24.info
Sesja Rady Miasta Wejherowa. Spore oszczędności
W trakcie kwietniowej sesji Rady Miasta Wejherowa przyjęto uchwały m.in. dokonujące zmiany w budżecie. Jak się okazuje miasto w 2020 roku zaoszczędziło 14,3 mln zł. Zaoszczędzone środki, zostały więc wprowadzone zgodnie z uchwałą i uzupełnią braki w tegorocznym budżecie. Dodatkowo prawie 4,5 mln zł przeznaczono na szkoły i przedszkola, 450 tys. zł na rodziny zastępcze, 500 tys. na działalność WCK oraz zwiększono o 1 mln zł dotacje dla MZK na przewozy. Fundusze te przeznaczono także na inwestycje drogowe.

Radni i władze miasta podjęli decyzje o dalszej pomocy skierowanej do przedsiębiorców w związku z pandemią. Zgodnie z obietnicą prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt zaproponował uchwałę o częściowym zwolnieniu przedsiębiorców z branży gastronomicznej z opłaty koncesyjnej. Jest to wywołane zamkniętymi lokalami w wyniku rządowych obostrzeń. Oznacza to, ze wejherowscy przedsiębiorcy będą zwolnieni z jednej raty opłaty koncesyjnej za sprzedaż alkoholu i zamiast trzech rat w 2021 roku zapłacą dwie. Tym, którzy już zapłacili pieniądze zostaną zwrócone.

Ponadto radni zadecydowali o przyznaniu dotacji m.in. dla wejherowskiego szpitala na zakup gastroskopu do Pracowni Endoskopowej, a także na konserwacje obiektów zabytkowych.

Radni zdecydowali o sprzedaży nieruchomości m.in. sprzedaży fragmentu stanowiącego dojazd do dwóch nieruchomości zabudowanych na ul. Kotłowskiego, na rzecz mieszkańców nieruchomości sąsiednich.

Zmianie ulega wzór wniosku o dodatek mieszkaniowy oraz wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Ponadto naniesiono odnośnie gospodarowania odpadami. zmiany W związku ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej, w przypadku metody naliczania opłat za odpady od liczby osób w małych gospodarstwach domowych, Rada Miasta musiała zmienić formułę z „jedno lub dwuosobowe gospodarstwo domowe” na „nieruchomość zamieszkiwana przez jedną lub dwie osoby”. Konsekwencją stanowiska organów kontrolnych jest również niewielka zmiana opłat. Nieruchomość zamieszkiwana przez jedną osobę (czyli gospodarstwo jednoosobowe) tak jak dotąd będzie płacić 24 zł miesięcznie, natomiast w przypadku nieruchomości zamieszkiwanej przez dwie osoby należy przeliczyć stawkę razy dwa, czyli 48 zł (dotychczas było to 45 zł dla gospodarstwa dwuosobowego wg poprzedniej definicji). Po paru miesiącach funkcjonowania systemu urealniona została również stawka zmniejszająca opłaty w przypadku kompostowania odpadów w kompostownikach przydomowych dla nieruchomości zamieszkiwanych przez 1 osobę na 2,50 zł miesięcznie (było 2 zł) i zamieszkiwanych przez dwie osoby odpowiednio 5 zł (było 4 zł). Pozostałe stawki opłat pozostają bez zmian.

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe