Ogromne ilości zebranych śmieci. Dzień Ziemi w Gościcinie

  • 26.04.2021, 14:25 (aktualizacja 27.04.2021, 15:16)
  • Redakcja wejherowo24.info
Ogromne ilości zebranych śmieci. Dzień Ziemi w Gościcinie Zdj: Redakcja, Areszt Śledczy Wejherowo, OSP, sołtys Gościcina
Setki worków z pozbieranymi odpadami. Tysiące metrów oczyszczonych ze śmieci miejsc. To efekt wspólnej akcji, która w sobotni poranek rozpoczęła się w Gościcinie. A wszystko za sprawą sołtysa Marka Miotk, Służby Więziennej i osadzonych w wejherowskim Areszcie Śledczym oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościcinie. Do akcji włączyli się także mieszkańcy.

Sołtys, mieszkańcy, strażacy, służba więzienne i osoby osadzone w wejherowskim więzieniu chwycili za worki i w pocie czoła skrupulatnie oczyścili teren przy granicy Gościcina z gminą Luzino, ulice Cichą, Drzewiarza, Strażacka, wąwóz i las obok tzw. szlojzy. 

Efekt? Ogromne ilości worków z odpadami, które ktoś  porzucił w lesie tuż przy granicy gminy Luzino i gminy Wejherowo.

Teren przy granicy gmin, to jedno z pięknych miejsc, gdzie dzika przyroda pozostawiła niezwykle bogactwo jakim jest rozlewisko, siedliska żurawi, czapli i różnorakich ptaków oraz miejsce wędrówki dzikich zwierząt.

Kolejne piękne miejsca do wąwóz na końcu ulicy Cichej. Tutaj oczyszczono nie tylko teren leśny, ale całą, ulice Cicha. Śmieci od razu posegregowano do odpowiednich worków.

Strażacy, druhowie zajęli się sprzątaniem terenu przy remizie OSP w Gościcinie. Nie tyle sam teren remizy, bo ten oczyszczany jest na bieżąco, ale ulice Drzewiarza, Strażacką i sąsiadujący teren leśny.

To nie pierwsza akcja związana ze sprzątaniem Gościcina. Oprócz zorganizowanych grup mieszkańcy w kilka osób sprzątają swoje najbliższe otoczenie jak. np. w dzielnicy Zielony Dwór.

Wcześniej dzięki uporowi i zaangażowaniu sołtysa zlikwidowano dzikie wysypiska. Osoby odpowiedzialne za swój niegodny czyn zostały odszukane i obligowane do posprzątania porzuconych odpadów oraz wywiezienia na wysypisko. Ziemie mamy tylko jedną, zatem o przyrodę należy dbać.

A działać możemy poprzez zbieranie śmieci, a najlepiej po prostu nie wyrzucanie ich czy poprzez podkreślenie walorów przyrody i stworzenie zielonych oaz jak chociażby przy granicy Gościcina. Teren ten poprzednie, niedawne władze gminy Wejherowo chciały w naszym odczuciu zniszczyć, zamieniając je w planie zagospodarowania przestrzennego na tereny przemysłowe.

Mieszkańcy jednak walczą o ten teren i jak twierdzą nie pozwolą na degradacje tak cudnych terenów leśnych, rozlewiska i torfowisk. Obecnie trwają wspólne prace gminy i mieszkańców związane z naprawą działań poprzedniej władzy i zachowania dziedzictwa przyrodniczego.

Takich miejsc w gminie jest sporo. Niestety śmieci też. Podczas sobotniej akcji zebrano kilogramy szklanych odpadów, puszek, drutów, wyrzuconych leków, elementów budowlanych czy plastikowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gdańszczanin z powiatu wejh.
Gdańszczanin z powiatu wejh. 28.04.2021, 12:29
Gratuluję :) Jak tak śledzę, to społeczność goscicinska potrafi dbać o swoje rejony. Szkoda tylko, że poprzednia władza chciała zniszczyć ten teren. Nie poddawajcie się. Walczcie o to zeby tego nie zabetonowac. Mieszkańcy pamiętajcie, ze prawo, przyroda, organizacje ekologiczne i uczciwi ludzie są po Waszej stronie. Nie wolno niszczyć takiej zieleni. W razie czego z Gdańska przyjadę na protest! Obiecuje

Pozostałe