Węzeł ZRYW. Przygotowania do realizacji tunelu pod torami

  • 07.05.2021, 13:41 (aktualizacja 07.05.2021, 13:58)
  • UM Wejherowo / redakcja
Węzeł ZRYW. Przygotowania do realizacji tunelu pod torami
PKP przygotowuje się do budowy tunelu pod torami kolejowymi w ramach Węzła Śmiechowo (Zryw) w Wejherowie. Kolej aktualnie kończy dokumentację projektową i wprowadza drobne poprawki w projekcie oraz uzgadnia z Miastem na szczeblu roboczym rozwiązania projektowe na styku własności kolejowych i miejskich. Jest to efektem porozumienia z zarządem PKP, jakie Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt podpisał już w lipcu 2017 r. w sprawie m.in. budowy przejazdów pod torami kolejowymi na Śmiechowie.

W myśl porozumienia, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązały się m.in. w ramach Węzła Śmiechowo (Zryw) do budowy wiaduktu kolejowego oraz przebudowy bezkolizyjnego przejścia dla pieszych na wysokości przystanku osobowego Wejherowo Śmiechowo. Budowa tunelu pod torami kolejowymi na Śmiechowie będzie skoordynowana z zaplanowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z modernizacją linii kolejowej Gdynia Chylonia - Słupsk.

"Cieszymy się niezmiernie, że prace projektowe zmierzają do ukończenia, a PKP przygotowuje się do tej ważnej dla naszego miasta inwestycji. Od wielu lat zabiegałem o tę inwestycję. Podpisaliśmy jako pierwsi na Pomorzu porozumienie z koleją w tej sprawie. Były to trudne i żmudne negocjacje, ale udało się. Teraz z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie realizacji zadania." - powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa.  

Inwestycja kolejowa to duże wyzwanie leżące nie tylko po stronie kolei, ponieważ związane są z nią również inwestycje drogowe m.in. na drodze krajowej nr 6, która należy do rządu. Włodarze Wejherowa zabiegają o budowę części drogowej w ramach Węzła Śmiechowo (Zryw). Miasto wykonało już część węzła drogowego po północnej stronie drogi krajowej, przygotowało dokumentację projektową wraz z pozwoleniami na budowę na pozostały zakres inwestycji na drodze krajowej nr 6 oraz zabezpieczyło w swoim wieloletnim budżecie ponad 17 mln zł, aby ją wesprzeć.

 

UM Wejherowo / redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe