Karat rowerowa. Policjanci egzaminowali uczniów

  • 16.06.2021, 13:52
  • KPP Wejherowo
Karat rowerowa. Policjanci egzaminowali uczniów Zdj: KPP Wejherowo
Policjanci z wejherowskiej drogówki odwiedzili uczniów jednej ze szkół podstawowych w Rumi. Celem wizyty był egzamin praktyczny na kartę rowerową. Funkcjonariusze oceniali umiejętności młodych cyklistów. Kartę zdobyli prawie wszyscy egzaminowani.

Kartę rowerową można uzyskać po osiągnięciu wieku 10 lat po zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Egzaminy przeprowadzane są zazwyczaj w szkołach. Taki egzamin odbył się wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi. Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. W drugiej przeprowadzony został sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać trasę i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. W tym miejscu policjanci zwracała uwagę na to jak cykliści radzą sobie z pokonywaniem przeszkód oraz w jaki sposób pokonują trasę i czy właściwie zwracają uwagę na znaki drogowe i sygnalizują wykonywane manewry. Ponadto zwracali uwagę na to, czy rowerzyści potrafią bardzo dobrze poruszać się na rowerze. W tym przypadku funkcjonariusz musi mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia ani dla siebie ani też innych uczestników w ruchu drogowym.

Właściwym dla zorganizowania przeszkolenia i wydania karty rowerowej są dyrektorzy szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Wymagana jest również pisemna zgoda rodziców lub opiekunów. Wejherowscy policjanci od wielu lat uczestniczą w egzaminach na kartę rowerową oraz propagują bezpieczną i rozważną jazdę, kształtując pożądane postawy i nawyki, które w dorosłym życiu stanowić będą gwarancję bezpiecznego zachowania na drodze.

KPP Wejherowo

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe