Ukradła rower. Została zatrzymana przez kryminalnych

  • 13.09.2021, 13:09 (aktualizacja 13.09.2021, 13:11)
  • UM Wejherowo / redakcja
Ukradła rower. Została zatrzymana przez kryminalnych Zdj: KPP Wejherowo
Kryminalni z Wejherowa pracowali nad sprawą kradzieży roweru, do której doszło w Bolszewie. Podczas pracy nad sprawą ustalili i zatrzymali 30-letnią mieszkankę Wejherowa. Kobieta została już przesłuchana i usłyszała zarzut.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie w piątek na terenie miasta zatrzymali 30-letnią kobietę w związku z kradzieżą, do której doszło na początku sierpnia br. Jak ustalili policjanci, kobieta weszła na klatkę schodową w budynku wielorodzinnym i stamtąd ukradła rower, który nie był w żaden sposób zabezpieczony. Jak ustalili policjanci, stał na klatce przy drzwiach do mieszkania.30-latka została już przesłuchana i usłyszała zarzut kradzieży.Za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia.

Policjanci przypominają

Nie pozostawiaj roweru na klatce schodowej, przed domem czy w innym miejscu, zwłaszcza bez żadnych zabezpieczeń. To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży.
Można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej, stosując odpowiednie, profesjonalne zabezpieczenia — specjalne łańcuchy, zamki czy kabłąki, blokady typu U-Lock. Ważne jest także odpowiednie założenie łańcucha – nie może to być szprycha, gdzie sprawca może zdjąć koło ani też linka hamulcowa, którą łatwo można przeciąć. Jeżeli musisz pozostawić rower w miejscu ogólnodostępnym, w miarę możliwości wybieraj te objęte zasięgiem monitoringu. To może odstraszyć złodzieja lub w przypadku utraty jednośladu pomóc Policji ustalić sprawcę czynu.

Doświadczenie pokazuje jednak, że można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się po prostu rozsądnie. Właściciele rowerów z naiwnością, zostawiają swoje pojazdy "na chwilkę" przed sklepem bez żadnego zabezpieczenia.

A dodatkowo należy pamiętać:

- postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, ale także nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,

- dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,

- stosujmy linki rowerowe zawsze – odchodząc nawet na chwilę, przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem, dobrym zabezpieczeniem jest tzw. „U-LOCK"

- zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał,

- miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej, nie wpuszczajmy osób postronnych na klatki schodowe (np. z ulotkami, czy takich, które pod błahym pretekstem chcą się dostać do środka).

Pamiętajmy też, aby zawsze zamykać drzwi do domu czy mieszkania. Złodzieje, którzy wchodzą na teren posesji czy klatki schodowej sprawdzają, które mieszkania są otwarte, a kiedy nadarzy się okazja, wchodzą do środka i kradną różne rzeczy.

UM Wejherowo / redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe