40 lat minęło. Kim jesteśmy i dokąd dążymy...

  • 04.11.2021, 09:24 (aktualizacja 04.11.2021, 09:36)
  • Lilii Wilczyńska
40 lat minęło. Kim jesteśmy i dokąd dążymy...
„Kim jesteśmy i dokąd dążymy” to hasło wyjątkowej wystawy poświęconej Solidarności, a zorganizowanej w Sali BHP w Gdańsku. Na wystawie podziwiać można dokumenty, eksponaty i fotografie sprzed 40 lat.

„Kim jesteśmy i dokąd dążymy” to hasło wyjątkowej wystawy poświęconej Solidarności, a zorganizowanej w Sali BHP w Gdańsku. W tym roku mija 40 lat od I Krajowego Zjazdu Delegatów Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność". Toteż Instytut Dziedzictwa Solidarności zadbał o przypomnienie tej ważnej dla społeczeństwa daty.

„Przygotowaliśmy wystawę w instytucie, której celem jest pokazanie przebiegu zjazdu i najważniejszych idei, atmosfery (…) Wystawa składa się z 10 wielkoformatowych plansz na których od rzeczy formalnych (przygotowania do zjazdu, wyboru delegatów) przedstawiamy poszczególne elementy i najważniejsze decyzje podjęte przez władze.” – powiedziała Joanna Lewandowska kurator wystawy.

Na wystawie zaprezentowano mnóstwo pamiątek, fotografii i eksponatów związanych ze Zjazdem Delegatów NSZZ Solidarność. Dla wielu osób to powrót do wspomnień, do walki o wolność. To również doskonała okazja dla młodych osób, żeby poznać historie sprzed 40 lat. Wystawa obfituje w zdjęcia znanych fotografików, w tym najwięcej prezentuje wejherowianin Zygmunt Pałasz.

„W skład wystawy wchodzą także dokumenty z archiwum historycznego komisji krajowej NSZZ Solidarność, która jest centralnym archiwum związku.” - – powiedziała Joanna Lewandowska kurator wystawy.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe. Oprócz bogatej historii, sala ma silne związki z wydarzeniami w 1981 roku.

„Sala BHP to naprawdę miejsce wyjątkowe. Jego historia jako obiektu budowlanego sięga końcówki XIX wieku (…) Nazwa sala BHP funkcjonuje po roku 1945 r. Była to sala szkoleń i pewnie dlatego wybraną ją na miejsce obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1981 roku i tu podpisywano porozumienie.” – powiedział Mateusz Smolana dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Wystawę można podziwiać do końca stycznia 2022r. w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

 

 

Lilii Wilczyńska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Verum
Verum 08.11.2021, 12:47
Posłuchaj, żebyś potem nie żałował


https://www.youtube.com/watch?…

Pozostałe